Armia i Służby
Fiński wywiad ostrzega: Operacje rosyjskich specsłużb będą groźniejsze
Ze względu na wojnę w Ukrainie i przystąpienie Finlandii do NATO zagrożenie dotyczące operacji wywiadowczych ze strony Kremla wzrośnie - progonzuje fiński wywiad. Jak przewiduje, działania mają być prowadzone w większym stopniu w cyberprzestrzeni, ponieważ to sposób Kremla na dostosowywanie się do zmieniającej się rzeczywistości.
Fiński wywiad Suojelupoliisi lub też SUPO) wskazuje w „Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego 2022”, że główną metodą pozyskiwania informacji przez rosyjskie służby jest wykorzystanie „ich ludzi”, działających pod „przykrywką dyplomatyczną”. Działania wymierzone są również w obcokrajowców, mających kontakty z Rosjanami oraz Rosjan przebywających za granicą.
Obywatele rosyjscy pracujący na kluczowych stanowiskach w Finlandii mogą podlegać wpływom ze strony władz na Kremlu.
„Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego 2022”
Czytaj też
Państwo wrogiego sojuszu
W dokumencie jednoznacznie oceniono, że członkowstwo Finlandii w NATO sprawi, że kraj ten stanie się „bardziej interesującym celem” dla rosyjskiego wywiadu. Przewiduje się, że specsłużby Kremla będą skupione m.in. na polityce militarnej Helsinek w odniesieniu do całego Sojuszu.
Większa uwaga poświęcona Finlandii nie może dziwić. Wynika to z faktu, że zachodni sąsiad Kremla przedstawiany jest przez tamtejsze władze jako członek wrogiego sojuszu, który w coraz większym stopniu rozszerza swoje wpływy wokół Rosji i tym samym stanowi coraz poważniejsze zagrożenie.
Czytaj też
Operacje wywiadowcze Rosji
„Reakcje Rosji na proces akcesji Finlandii do NATO są na razie powściągliwe. Finlandia nie została poddana żadnym nadzwyczajnym wpływom” – wskazuje SUPO.
Prognozuje jednak, że w związku z sytuacją w Europie (m.in. wojną w Ukrainie) zagrożenie dotyczące operacji zbierania danych wywiadowczych ze strony Kremla wzrośnie. Obejmuje to również próby ingerencji w fińską infrastrukturę krytyczną (fizyczną i cyber), lecz nie należy się spodziewać, aby „w dającej się przewidzieć przyszłości” doszło do sparaliżowania jej działalności.
Czytaj też
Rosja stara się dostosowywać
Kontroperacje ze strony zachodnich agencji skłoniły jednak Kreml do większego skupienia się na cyberprzestrzeni jako cennym źródle wiedzy o wrogach. Moskwa stara się ingerować w systemy innych państw, aby uzyskać informacje na temat np. ich polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. To jej sposób na dostosowywanie się do zmieniającej się rzeczywistości.
Rosja prawdopodobnie (75 proc. pewności) w coraz większym stopniu skoncentruje swoje operacje wywiadowcze na cyberprzestrzeni.
„Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego 2022”
SUPO przewiduje także wzrost operacji z zakresu szpiegostwa biznesowego. Wynika to z faktu, że Rosja została zmuszona (m.in. sankcje, kontrola eksportu) do rozpoczęcia produkcji własnych komponentów dla nowoczesnych technologii.
Czytaj też
Nie tylko operacje wywiadu
Fiński wywiad zwraca uwagę, że zagrożenie wiąże się nie tylko cyberszpiegostwem i operacjami wpływu, ale także cyberatakami. Wśród nich wymieniono m.in. DDoS (odmowa usługi), które wpływają na dostępnośc danego seriwsu, witryny, usługi.
„Celem rosyjskich ataków DDoS jest podsycanie nieufności wśród społeczeństwa danego państwa” - uważa SUPO.
W „Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego 2022” wskazano także na działalność cyberprzestępców, którzy mogą także oddziaływać na bezpieczeństwo narodowe. W jaki sposób? Chociażby poprzez ransomware.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].