Armia i Służby
Fałszywe ogłoszenia sprzedaży samochodów. Policja rozbiła grupę przestępczą
7 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. To podejrzani o m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Oszustwa polegały na wystawianiu fałszywych ogłoszeń sprzedaży samochodów i pobieraniu zaliczek od zainteresowanych. 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Podejrzani wystawiali ogłoszenia sprzedaży samochodów ciężarowych i osobowych na jednym z popularnych portali internetowych. Następnie pobierali zaliczkę wynoszącą od 30 do 40 procent wartości auta wraz z obietnicą dostarczenia pojazdów w ciągu 60 dni. Oszukani kupujący nie otrzymywali samochodów.
Czytaj też
Zarzuty i skala przestępstw
Zgodnie z poleceniem prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach doszło do zatrzymania 7 osób. Funkcjonariusze dokonywali zatrzymań na terenie czterech województw: mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego i lubuskiego.
Zatrzymani usłyszeli łącznie aż 166 zarzutów. Dotyczą one oszustw, prania brudnych pieniędzy, wyłudzania mienia i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 5 osób zostało aresztowanych.
Zabezpieczono gotówkę, komputery, telefony i tablety oraz inne dowody przestępstwa.
Czytaj też
Obrót skradzionymi pieniędzmi i działania służb
Podejrzani przelewali skradzione środki na inne konta. Korzystali również z portfeli kantorów internetowych. Policja ustaliła, że oszustwa przekroczyły wartość miliona złotych.
Funkcjonariusze CBZC z Katowic zablokowali część pieniędzy, które zostały wpłacone przez pokrzywdzonych. Mowa o około 800 tys. zł w różnych walutach.
Czytaj też
Ostrożność w cyberprzestrzeni
Dokonując transakcji w Internecie należy zawsze zachować szczególną ostrożność, ponieważ możemy paść ofiarą cyberprzestępców. Jeżeli nasza podświadomość mówi nam, że ktoś może nas oszukać – nie warto tego lekceważyć.
Jeśli sprzedający próbuje przenieść rozmowę poza witrynę, w której zostało wystawione ogłoszenie, możemy paść ofiarą przestępstwa – portale ogłoszeniowe nie odpowiadają za rozmowy na prywatnych czatach, z czego chętnie korzystają oszuści.
Podczas dokonywania zakupów na większą kwotę (np. zakup samochodu) warto podpisać umowę kupna-sprzedaży przed przelaniem środków.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany