Reklama

Polityka i prawo

Kolejne zgłoszenia o oszustwach przy użyciu OLX i WhatsAppa. Policja bada sprawę

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Policjanci z Aleksandrowa Kujawskiego (Kujawsko-Pomorskie) otrzymują zgłoszenia o oszustwach przy użyciu komunikatora WhatsApp oraz platformy OLX. Funkcjonariusze apelują, aby bezwzględnie chronić swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej.

"Oszuści działający w Internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności. Policjanci z Aleksandrowa odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw przy użyciu platformy OLX i komunikatora WhatsApp" - poinformowała w piątek oficer prasowa KPP w Aleksandrowie Kujawskim asp. Marta Błachowicz.

Nowa metoda oszustwa polega na tym, że przestępcy najpierw kontaktują się z osobą sprzedającą rzeczy w internecie przez WhatsAppa. Wysyłają link do strony udającej witrynę OLX, gdzie można przeprowadzić finalizację transakcji. Tam należy podać dane swojej karty, na którą mają rzekomo wpłynąć środki za przedmiot z ogłoszenia. W rzeczywistości - jak alarmuje policja - oszuści uzyskują dostęp do zasobów finansowych na karcie.

"Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy >>doradca<< inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję" - wskazała asp. Błachowicz.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama