Reklama

Armia i Służby

„Etyczna sztuczna inteligencja” tematem dyskusji Pentagonu

Autor. US Army

Nie ustają dyskusje o roli sztucznej inteligencji i możliwościach jej zastosowania. Jednym z pytań, które próbują zadać sobie specjaliści, jest kwestia etyki AI. Jak daleko będzie w stanie się posunąć i za co odpowiadać - na przykład na polu bitwy?

Reklama

Lt. Gen. Richard Moore, zastępca szefa sztabu Sił Powietrznych zaznacza, że „droga do etycznej sztucznej inteligencji to bardzo ważna kwestia”, o jakiej dyskutuje się na najwyższych szczeblach Departamentu Obrony USA.

Reklama

Generał sił powietrznych Lt. Gen. Richard Moore, cytowany przez serwis DefenseOne , wyraził zdanie, że ze względu na fundamenty religijne w USA, kodeks etyczny Pentagonu dotyczący sztucznej inteligencji jest „lepszy niż w niektórych krajach”.

Jego zdaniem amerykańskie społeczeństwo ma „moralny kompas”. Natomiast niektórzy są gotowi obrać cel i atakować bez względu na to, „jakie środki mają być użyte i trzeba być na to gotowym” - wyraził zdanie Lt. Gen. Richard Moore. „Co zrobi przeciwnik? To zależy, kto gra zgodnie z zasadami wojny, a kto nie. Są społeczeństwa, które mają zupełnie inne podstawy niż nasze” - dodał.

Reklama

Badania nad AI

Jak podaje serwis, Pentagon ma zbadać etyczną sztuczną inteligencję poprzez „kilka form”. Jedną z nich jest to, „na co mogą (Departament Obrony) pozwolić AI”. Drugą kwestią jest to, skąd wiedzą, w jaki sposób algorytm podejmował decyzje i czy mu ufają; a trzecią - w którym momencie są gotowi na pozwolenie algorytmowi, by robił pewne rzeczy samodzielnie, z którymi czują się komfortowo lub nie".

Jak zaznaczył Moore, droga do etycznej AI ma być tematem „bardzo ważnych dyskusji na najwyższych szczeblach” Departamentu Obrony.

Apele o „odpowiedzialną AI”

Już w 2019 roku grupa doradcza Rady Innowacji Obronnych wezwała Pentagon do dążenia, by ich systemy AI były „sprawiedliwe, odpowiedzialne, niezawodne, indetyfikowalne i zarządzalne”.

Jednocześnie – jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 - szef ds. cyfrowych i sztucznej inteligencji Pentagonu Craig Martell oceniał, że strategia pracy jego departamentu musi opierać się na wykorzystaniu prawdziwych danych do szkolenia modeli.

Czytaj też

Wyrażał też niepokój, jeśli chodzi o rywalizację Chin i USA w zakresie AI . Jego zdaniem, by Stany Zjednoczone mogły pokonać Państwo Środka na tym polu, muszą radykalnie zwiększyć swoje wysiłki na rzecz gromadzenia, oznaczania i sortowania ogromnej ilości danych. Mowa o informacjach, które posłużą do „uczenia" algorytmów.

Czytaj też

Przestrzegał też przed modelami sztucznej inteligencji, takimi jak np. ChatGPT, wskazując, że to doskonałe narzędzie do dezinformacji.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama