Reklama

Armia i Służby

Pentagon: Praca ze sztuczną inteligencją musi opierać się na prawdziwych danych

Autor. Wiyre Media / Flickr

Szef ds. cyfrowych i sztucznej inteligencji Pentagonu Craig Martell ocenia, że strategia pracy jego departamentu musi opierać się na wykorzystaniu prawdziwych danych. Martell swoje stanowisko piastuje od nieco ponad 100 dni, wcześniej był dyrektorem ds. uczenia maszynowego w firmie Lyft, rozwijającej samochody autonomiczne.

Reklama

Serwis C4isrnet cytuje wypowiedzi Martella z Narodowego Szczytu Bezpieczeństwa i Wywiadu, który odbył się w tym roku w National Harbor w Maryland.

Reklama

„To prawda – większość mojej kariery dotyczyła sztucznej inteligencji, jednak nie sądzę, aby w departamencie obrony było tak samo" – powiedział urzędnik.

Martell objął stanowisko szefa Pentagonu ds. cyfrowych i sztucznej inteligencji wiosną tego roku. Resort obrony wyłuskał go z rynku, chcąc aby zajął się nadzorem nad pracą ze sztuczną inteligencją w ministerstwie i stworzył dla niego stanowisko, łączące obowiązki nadzorowania jednostek odpowiedzialnych za sztuczną inteligencję i wykorzystanie cyfryzacji w obronności.

Reklama

Czytaj też

Dane są istotne

Zdaniem Martella, kwestia wykorzystania danych zasługuje na większą uwagę i energię. To właśnie dane są podstawową potrzebą kierowanej przez niego jednostki i – jak powiedział Martell - stanowią „fundament piramidy wartości" biura, którym dowodzi.

Pentagon musi w mniejszym stopniu koncentrować się na ogólnych zastosowaniach AI, a bardziej skupić się na kwestii kontroli nad danymi, która może pozwolić na budowę struktur wspierających heterogeniczność różnych podmiotów pracujących nad kwestiami związanymi z zastosowaniami sztucznej inteligencji w pracy resortu – ocenia urzędnik.

Czytaj też

Zła centralizacja, pomiarowanie do zmiany

„To nie powinno być scentralizowane" – stwierdził Martell, odnosząc się do kwestii zarządzania danymi dla AI. „Jeśli je scentralizujemy, stracimy to, co w mojej ocenie jest największą siłą bazy akademickiej w tej branży w USA" – dodał.

Jak wskazał, kwestie samych danych to tylko jeden z aspektów, nad którymi Pentagon powinien się pochylić.

Czytaj też

Innym problemem jest mierzenie efektywności prowadzonych działań, które powinno być oparte na wynikach, a nie nakładzie pracy, włożonej w konkretne zadania. Analityka resortu powinna opierać się właśnie na pomiarach, a sztuczna inteligencja – pojawiać się tam, gdzie będzie dla niej przygotowana niezbędna infrastruktura (analityczna – red.).

„Przed nami leży bardzo duże wyzwanie związane z wykorzystaniem AI. Aby się udało, musimy dobrze podejść do danych" – podsumował Martell.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama