Armia i Służby
Drony dla Ukrainy. Zatrzymano oszustów
Wojna na Ukrainie daje oszustom szansę na zarobek. W jaki sposób? Pokazuje to przykład dwóch mężczyzn, którzy wpadli w ręce policji.
Funkcjonariusze cyberpolicji z Odessy zidentyfikowali, a następnie zatrzymali dwie osoby, które dopuściły się oszustwa. Tu pojawia się wątek ukraińskiego wojska i wojny, zresztą nie pierwszy raz.
Pieniądze do kieszeni oszustów
Jak podają organy ścigania, sprawcy publikowali w internecie oferty sprzedaży dronów i samochodów transportowych z myślą o ukraińskim wojsku. Można było na nie trafić na platformie popularnej za naszą wschodnią granicą.
Oszuści przekazywali zainteresowanym dane do transakcji, dzięki czemu pieniądze trafiały do ich kieszeni. Następnie środki przelewano na kontrolowane przez sprawców portfele kryptowalutowe.
Czytaj też
Wykorzystano muły pieniężne
W proceder zaangażowano muły pieniężne, czyli osoby, które zostały zwerbowane przez przestępców do prania pieniędzy. Celem było zatarcie śladów nielegalnej działalności i utrudnienie działania organom ścigania.
Policja zatrzymała oszustów
W trakcie czynności ukraińska policja przeprowadziła 7 przeszukań. Skonfiskowano sprzęt komputerowy, smartfony, karty bankowe oraz SIM. Zabezpieczono również gotówkę: blisko 40 tys. hrywien.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, a jeden z nich dodatkowo prania pieniędzy. Grozi im do 5 lat więzienia. Obecnie prowadzone są działania w celu ustalenia pełnej listy ofiar oraz wysokości szkód. Udostępniono film z akcji, który zamieszczamy poniżej.
Wojna na Ukrainie. Okazja dla oszustów
Tego typu przypadków jest znacznie więcej. Na naszych łamach regularnie je opisujemy, czego przykładem może być sytuacja z końca stycznia br. Wówczas informowaliśmy o sprawie 33-latka z Zaporoża, który odsiadując wyrok, dopuścił się oszustwa, w wyniku którego poszkodowanymi zostali ukraińscy żołnierze.
Śledztwo wykazało, że mężczyzna założył kilka kont w mediach społecznościowych w celu rozpowszechniania fałszywych ofert sprzedaży sprzętu wojskowego, w tym amunicji, dronów czy kamer termowizyjnych.
Zainteresowani wpłacali zaliczki, lecz produkt nigdy do nich nie docierał. W ten sposób oszukanych zostało 8 żołnierzy, a straty oszacowano na ok. 100 tys. hrywien (ponad 10,5 tys. zł).
Zbiórka dla Ukrainy. Pieniądze przepuszczone w kasynie
Inną formą wykorzystania wojny dla wzbogacenia się w nieuczciwy sposób jest organizacja fałszywej zbiórki. Na początku tygodnia opisywaliśmy proceder, którego dopuścił się 39-letni mieszkaniec Charkowa.
Mężczyzna po inwazji Rosji opublikował w social mediach informacje o zbiórce pieniędzy rzekomo na wsparcie ukraińskiego wojska. We wpisach deklarował, że z pozyskanych środków zakupione zostaną m.in. drony, hełmy i kamizelki kuloodporne. Ostatecznie pieniądze sobie przywłaszczył, a następnie przepuścił w kasynie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany