Reklama

Biznes i Finanse

Cyfrowa Grupa Wyszehradzka sprawdzi kompetencje cyfrowe mieszkańców regionu

Fot. stem.T4L/unsplash.com
Fot. stem.T4L/unsplash.com

Związek Cyfrowa Polska, wraz z partnerskimi organizacjami z krajów Grupy Wyszehradzkiej, zrzeszonymi w Grupie Digital V4, zbada poziom kompetencji cyfrowych uczniów szkół podstawowych i średnich w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech. 

Jak podał Związek, który jest odpowiedzialny za realizację projektu w Polsce, wraz z partnerskimi organizacjami branżowymi partnerskimi z pozostałych krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej, chce wspólnie przebadać kompetencje cyfrowe młodych obywateli i sprawdzić ich przygotowanie do zmieniającego się rynku pracy.

Projekt o nazwie IT Fitness Test wystartuje w kwietniu przyszłego roku dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. W ramach tej inicjatywy przeprowadzane będą bezpłatne, dostępne dla każdego uczestnika testy umiejętności cyfrowych oceniające kompetencje w pięciu obszarach, takich jak: internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia do współpracy i sieci społecznościowe, oraz narzędzia biurowe.

Dla wszystkich zainteresowanych 

Według komunikatu, każdy uczestnik testu po jego wykonaniu otrzyma imienny certyfikat opisujący uzyskany wynik oraz wskazujący zagadnienia, które wymagają dodatkowego dokształcenia przez respondenta. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, choć inicjatywa ma na celu zbadanie kompetencji cyfrowych uczniów szkół podstawowych i średnich, to – co ważne – Grupa Digital V4 zamierza udostępnić test wszystkim zainteresowanym, którzy chcą sprawdzić swój poziom cyfrowych umiejętności.

Związek Polska Cyfrowa przypomniał, że podobny projekt od dekady realizowany jest już na Słowacji przez tamtejszą organizację branży cyfrowej – ITAS. Przy wsparciu Komisji Europejskiej do tej pory już ponad 300 tys. Słowaków wykonało test kompetencji cyfrowych.

Polska plasuje się na...

Zdaniem inicjatorów projektu IT Fitness Test, umiejętności cyfrowe obywateli zdeterminują konkurencyjność gospodarek Grupy V4 wraz z rozwojem Przemysłu 4.0. Zwracają oni uwagę, że według opublikowanego w 2020 r. Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI), który pozwala monitorować poziom zaawansowania cyfrowego Unii Europejskiej, Polska plasuje się na 23. pozycji.

Z kolei w kategorii „kapitał ludzki”, która opisuje m.in. jaki odsetek populacji danego kraju dysponuje przynajmniej podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi, Polska zajmuje 22. lokatę wśród 28 badanych państw członkowskich UE.

Zbadanie kompetencji cyfrowych ma - wskazuje komunikat - dać sygnał, z czym, jeśli chodzi o cyfryzację, młodzi Polacy mają największy problem, gdzie są luki i gdzie potrzebne są zmiany w kształceniu.

Wspólna inicjatywa 

Projekt współfinansowany jest przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier poprzez Granty Wyszehradzkie udzielane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Celem Funduszu jest wsparcie bliskiego porozumienia i ścisłej współpracy pomiędzy mieszkańcami regionu V4, oraz pomiędzy nimi a państwami i regionami spoza Grupy, szczególnie niezrzeszonymi w ramach UE, m.in. państwami Partnerstwa Wschodniego oraz zachodnich Bałkanów. Fundusz wspomaga rozwój społeczeństwa obywatelskiego, finansując wspólne projekty oraz przyznając stypendia akademickie i prowadząc mecenat artystyczny. Roczny budżet Funduszu wynosi ponad 8 milionów Euro i pochodzi w równym stopniu od rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Związek Cyfrowa Polska to branżowa organizacja pracodawców, zrzeszająca największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze