Reklama

Ćwiczenia w USA. Cenne doświadczenie dla polskich żołnierzy

W Stanach Zjednoczonych odbyły się ćwiczenia Cyber Flag 25-2. Obok przedstawicieli z Australii, Czech czy Kanady, udział w cybermanewrach wzięli także polscy żołnierze.
W Stanach Zjednoczonych odbyły się ćwiczenia Cyber Flag 25-2. Obok przedstawicieli z Australii, Czech czy Kanady, udział w cybermanewrach wzięli także polscy żołnierze.
Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/X

Polscy żołnierze wzięli udział w ćwiczeniach Cyber Flag 25-2. Organizowane przez US Cyber Command działania są największym cyklicznym wydarzeniem tego rodzaju. W tym roku, oprócz Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, udział wzięli także przedstawiciele sił cybernetycznych z przeszło 19 krajów.

Od kilku lat cyberwojska Stanów Zjednoczonych, US Cyber Command organizują ćwiczenia Cyber Flag. O ile pierwotnie było ono skupione na działaniach defensywnych, tak w 2024 roku podjęto decyzję o włączeniu działań ofensywnych w zakres wydarzenia. USCC informowało wówczas, że „strategiczna zmiana” daje możliwość poprawy gotowości bojowej i koordynacji z partnerami.

Reklama

Największe cyberćwiczenia

Tegoroczne ćwiczenie, będące jednocześnie drugim zawierającym działania ofensywne, rozpoczęło się 13 lipca. Wśród zespołów biorących udział w działaniach znaleźli się również polscy żołnierze z Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jak wynika z informacji opublikowanych we wpisie na portalu LinkedIn, nasi wojskowi działali wspólnie z przedstawicielami ponad 20 państw, takich jak Czechy, Szwecja, Kanada, Singapur, Australia, Norwegia i USA.

Celem ćwiczenia było doskonalenie zdolności w zakresie obrony wojskowych systemów teleinformatycznych oraz ochrony infrastruktury krytycznej” – poinformowały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni w swoim komunikacie.

Czytaj też

Reklama

Od interoperacyjności do skuteczności

Dodatkowo, podczas cybermanewrów skupiono się również na współpracy w zakresie rozwoju zdolności do prowadzenia działań obronnych w cyberprzestrzeni. Istotnymi elementami było również zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do działań.

Z opublikowanego przez US Cyber Command postu na LinkedIn wynika z kolei, że wśród celów ćwiczeń znalazło się zwiększenie skuteczności i przeciwdziałanie ewoluującym zagrożeniom. Doskonalimy umiejętności i wyostrzamy obronę cybernetyczną” – zaznaczono.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama