Powstaje CSIRT dla infrastruktury transportu i dostępu do wody

Minsterstwo Cyfryzacji ogłasza utworzenie nowego CSIRT-u odpowiedzialnego za transport i infrastrukturę wodną. Ponad 13 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zostanie przeznaczonych na jego rozwój.
Ministerstwo Infrastruktury otrzyma dofinansowanie na utworzenie CSIRT INFRASTRUKTURA, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie incydentami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Inicjatywa ma na celu sprostanie wymaganiom sektora trasportu i dostarczania wody pitnej. Zespół będzie wspierał wybrane jednostki podlegające nadzorowi Ministra Infrastruktury.
„Ataki na infrastrukturę krytyczną to dziś realne zagrożenie, które może sparaliżować transport, zakłócić dostawy wody i uderzyć w bezpieczeństwo milionów obywateli. Tworząc CSIRT INFRASTRUKTURA, inwestujemy nie tylko w technologię, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo państwa i ciągłość usług, od których zależy nasze codzienne życie” - wskazuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w komunikacie resortu cyfryzacji.
🚨 Nowy CSIRT dla transportu i wody – bezpieczeństwo w praktyce! 🚄💧
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA\_GOV\_PL) July 17, 2025
13 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy trafi do @MI\_GOV\_PL na stworzenie CSIRT INFRASTRUKTURA – specjalistycznego zespołu, który będzie chronić kluczowe usługi publiczne przed cyberatakami.
Co to oznacza w... pic.twitter.com/lbxIlVd46b
Czytaj też
Kluczowy obszar funkcjonowania państwa będzie wspierany przez dedykowany CSIRT
Jak czytamy w komunikacie, w wyniku powstania CSIRT INFRASTRUKTURA powinno poprawić się bezpieczeństwo systemów automatyki przemysłowej. Z założenia zmniejszone ma zostać ryzyko opóźnień w transporcie oraz liczba awarii systemów czy przerw w dostawie wody.
Pierwszym krokiem w budowaniu nowego CSIRT-u będzie wyszkolenie specjalistów, którzy staną się odpowiedzialni za reagowanie na zagrożenia w tym obszarze. Ponadto, wśród ich zadań znajdzie się monitorowanie i ocena informacji o możliwych obszarach ryzyka.
„Pozwoli to przewidywać i neutralizować ryzyka – zanim doprowadzą do realnych szkód” - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.
Stworzenie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w tym obszarze jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa i jego stabilności. Na naszych łamach opisywaliśmy m.in. przypadek, gdzie doszło do incydentu zwiazanego z atakiem prorosyjskiej grupy na polskie wodociagi. To wyraźnie pokazuje, jak realne są zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni i jak ogromny wpływ mają na codzienne życie obywateli.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany