Reklama

Armia i Służby

Chiński balon szpiegowski mógł przechwytywać komunikację?

Moment wydobycia płachty chińskiego balonu przez marynarzy z grypy przeciwminowej EODGRU 2 (Explosive Ordnance Disposal Group 2) 5 lutego 2023 roku
Moment wydobycia płachty chińskiego balonu przez marynarzy z grypy przeciwminowej EODGRU 2 (Explosive Ordnance Disposal Group 2) 5 lutego 2023 roku
Autor. US Navy/ Tyler Thompson

Zestrzelony w ub. tygodniu chiński balon szpiegowski mógł przechwytywać komunikację elektroniczną – twierdzą Stany Zjednoczone i podkreślają, że program szpiegowski ChRL obejmuje ich zdaniem ponad 40 krajów.

Reklama

Administracja prezydenta Joe Bidena uważa, że program szpiegowski Chin realizowany przy pomocy narzędzi takich, jak zestrzelony w ub. tygodniu balon obejmuje ponad 40 krajów.

Reklama

Ich zdaniem, balony te potrafią przechwytywać komunikację elektroniczną, a ich operatorem jest Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, która realizuje globalny program inwigilacji.

Czytaj też

Nowe fakty, nowe dowody

Agencja Bloomberga podaje, że w sprawie balonu nowe dowody i fakty zaprezentowali prezydenccy urzędnicy w Departamencie Stanu. Mają one ostatecznie falsyfikować prezentowaną przez Chiny wersję, jakoby zestrzelony balon był tylko niewinnym sprzętem służącym do pomiarów meteorologicznych, który zboczył ze swojej wcześniej wyznaczonej trasy.

Reklama

Wśród dowodów znalazły się zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zrobione przez amerykańskie samoloty szpiegowskie U-2, a także wykaz sprzętu szpiegowskiego, w który wyposażony był balon.

Co potrafił ten sprzęt? M.in. gromadzić dane o komunikacji elektronicznej i je geolokalizować. Odbywało się to poprzez przechwytywanie sygnałów łączności radiowej z różnych systemów (cywilnych i wojskowych).

Takie dane mogły być następnie analizowane przez chińskie służby wywiadowcze. Urządzenie mogło jednocześnie wykorzystywać wiele czujników pozwalających na gromadzenie danych dzięki zasilaniu przez panel słoneczny, który dostarczał im niezbędną energię. $$

Czytaj też

Rosnąca agresja Chin

Zastępczyni Sekretarza Stanu Wendy Sherman cytowana przez Bloomberga powiedziała, że obecność balonu w przestrzeni powietrznej USA jest „nieodpowiedzialnym czynem, który ujawnił w pełni to, co już od dawna wiedzieliśmy".

Wskazała tutaj na to, że „Chińska Republika Ludowa stała się o wiele bardziej represyjna w polityce wewnętrznej i bardziej agresywna na zewnątrz".

Agencja podaje, że w reakcji na incydent z balonem amerykańscy urzędnicy zdecydowali się podjąć działania zmierzające do obłożenia sankcjami firm związanych z aktywnością balonów szpiegowskich – jak np. ich producenta, który dostarcza produkty dla chińskiego wojska, a także innych podmiotów mających swój udział w działalności wywiadowczej ChRL.

Balon, jak podano, zawierał komponenty produkowane na Zachodzie, a część z nich miała anglojęzyczne napisy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama