Reklama

Armia i Służby

Brakuje nie tylko cyberspecjalistów, ale i nauczycieli. Lukę mają wypełnić... weterani

Problem braku nauczycieli jest widoczny nie tylko w Polsce
Problem braku nauczycieli jest widoczny nie tylko w Polsce
Autor. Nathan Dumlao/ Unsplash/ Domena publiczna

Problem braku nauczycieli w systemie edukacji dotyka nie tylko Polskę. Na Florydzie prowadzić klasy mają weterani wojskowi, którzy nie mają doświadczenia w nauczaniu i dopiero zdobywają kwalifikacje.

Reklama

Niskie wynagrodzenia nie zachęcają do podejmowania pracy w sektorze edukacji, a pandemia koronawirusa postawiła przed kształcącymi młodzież nowe wyzwania. To sprawia, że liczba osób, które decydują się uprawiać ten zawód spada, a do opinii publicznej przebijają się historie tych, którzy zdecydowali się na zmianę branży.

Reklama

Nie jest to jednak jedynie problem Polski – jak podaje Reuters – na Florydzie werbowani są weterani wojskowi, choć nie mają oni doświadczenia w nauczaniu.

Gubernator Florydy w czerwcu br. podpisał dokument dotyczący certyfikacji weteranów wojskowych (ang. the Military Veterans Certification Pathway), który daje prawo - kwalifikującym się do programu weteranom - do pięcioletniego szkolenia nauczycielskiego. Dzięki temu mogą oni pracować jako nauczyciele w czasie zdobywania uprawnień zawodowych.

Reklama

Czytaj też

Weterani zainteresowani zmianą profesji

Do trzeciego tygodnia sierpnia na Florydzie 282 weteranów złożyło wniosek, by wejść na ścieżkę certyfikacji, co z jednej strony w pewnych kręgach spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a z drugiej – z ostrą krytyką.

Cytowany przez Reutersa Marlon Greig, nauczyciel w Earlington Heights Elementary School w Miami ocenił, że choć ma rodzeństwo w armii amerykańskiej, to sam „nie powierzyłby im swoich dzieci”.

Innego zdania jest natomiast generał brygady (w rezerwie) w amerykańskiej armii, Vincent Buggs, który stwierdził, że „weterani mogą być dla klas bardzo cenni”.

W USA niedobór nauczycieli sprawił, że szkoły próbują ratować się „wirtualnymi”, którzy prowadzą zajęcia w formie wideo. Jedna z firm, która świadczy tego typu usługi podała, że w roku szkolnym 2020/2021 do 2021/2022 zapotrzebowanie na ich pośrednictwo wzrosło o 314 proc.

Czytaj też

Problem braku specjalistów cyber

Problem braku specjalistów nie dotyka jednak tylko sektora edukacji. W cyberbezpieczeństwie jest podobnie, stąd wiele inicjatyw, aby przyciągnąć młodych do kształcenia się w tym kierunku.

Czytaj też

Według ekspertów HRS-IT , w Europie niedobór specjalistów IT szacowany jest na co najmniej 200 tys. osób. W samej Polsce jest to nawet 50 tys. pracowników, z czego około 20 proc. mogą stanowić osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem. W zeszłym roku przeprowadziło badanie, które ujawniło, że w skali globalnej niedobór pracowników specjalizujących się w bezpieczeństwie IT sięga oszołamiających 2,72 mln osób.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Reklama

Komentarze

    Reklama