Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Niedobór blisko 3 mln specjalistów cyberbezpieczeństwa. Problem rozwiążą prywatne firmy?

fot.  Charles Deluvio/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Charles Deluvio/ Unsplash/ Domena publiczna

Globalny niedobór pracowników specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie sięga 2,7 mln osób. Liderzy rynku apelują, by młodym ludziom - w szczególności z obszarów zagrożonych cyfrowym wykluczeniem - dać narzędzia pozwalające na zapoznanie się i umożliwiające wejście do branży.

Reklama

Pandemia COVID-19 doprowadziła w większości regionów świata do szybkiego postępu w cyfryzacji, na którą ogólna infrastruktura i instytucje często nie były w pełni przygotowane. Wiele osób musiało przystosować się do pracy w domu, tymczasem działy IT, często nie posiadające odpowiednio wykwalifikowanych zespołów, mierzyły się z niebezpieczeństwami, jakie czyhały ze strony cyberprzestępców.

Reklama

Jak wyjaśniają ekspercie HRS-IT, w Europie niedobór specjalistów IT szacowany jest na co najmniej 200 tys. osób. W samej Polsce jest to nawet 50 tys. pracowników, z czego około 20 proc. mogą stanowić osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem. W zeszłym roku przeprowadziło badanie, które ujawniło, że w skali globalnej niedobór pracowników specjalizujących się w bezpieczeństwie IT sięga oszołamiających 2,72 mln osób.

Czytaj też

"Jesteśmy zaniepokojeni brakiem personelu w branży, która oferuje wiele możliwości zawodowych. Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach, dzięki wspólnym wysiłkom sytuację będzie można odwrócić" – mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software.

Reklama

Aby poradzić sobie z niedoborem rynkowym, sprawę w swoje ręce mają brać prywatne przedsiębiorstwa. Przykładowo, firma Check Point Software Technologies, opracowała program SecureAcademy, którego celem jest zapewnienie edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez partnerstwa z instytucjami zewnętrznymi, takimi jak szkoły wyższe.

Czytaj też

/Na podst. informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze