Reklama

Armia i Służby

CBZC zatrzymało złodziei tożsamości. Wpadli na gorącym uczynku

cbzc
Policjant CBZC podczas czynności służbowych zabezpieczania sprzętu cyfrowego
Fot. CBZC/cbzc.policja.gov.pl

Dwóch mężczyzn, którzy zajmowali się kradzieżą tożsamości zostało zatrzymanych na gorącym uczynku przez funkcjonariuszy cyberpolicji oraz wydziału do walki z przestępczością gospodarczą.

W poniedziałek (21 listopada br.) funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), wspólnie z przedstawicielami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, przeprowadzili działania w sprawie oszustwa internetowego dotyczącego kradzieży tożsamości. Czynności prowadzono na terenie województwa dolnośląskiego.

Czytaj też

Działania przestępców

"Internetowi oszuści zamieszczali ogłoszenia na jednym z portali społecznościowych, które dotyczyły możliwości podjęcia pracy poza granicami RP. Przekazane przez osoby dane personalne cyberprzestępcy wykorzystywali do wytworzenia za pomocą specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania spreparowanych dowodów osobistych" - wskazuje CBZC w komunikacie.

Następnie przestępcy rejestrowali numery telefonów, otwierali konta w różnych bankach oraz profile na jednej z platform sprzedażowych, co pozwalało im na zawieranie umów kredytowych. Mówimy o minimum 120 umowach, zawartych w okresie od 1 lipca do 21 listopada 2022 r., na łączną kwotę ok. 150 tys. zł. Ponadto, przestępcy próbowali zawrzeć ponad 100 innych umów na sumę ok. 350 tys. zł.

Czytaj też

Na gorącym uczynku

Sprawców zatrzymano na gorącym uczynku. To dwaj mężczyźni w wieku 32 i 34 lat.

Podczas przeszukania ustalonych w trakcie postępowania miejsc funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty SIM, drukarkę do drukowania dowodów osobistych, podrobione dowody osobiste oraz narkotyki (metamfetaminę).

Wobec jednego sprawcy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze