Reklama

Armia i Służby

Grupa Wagnera i pomniki Kadyrowa w Ukrainie. SBU rozbiło siatkę rosyjskich agitatorów

sbu
Zdjęcie z czynności SBU
Fot. SBU/ssu.gov.ua

W Ukrainie prorosyjscy agitatorzy nawoływali do m.in. postawienia pomników Kadyrowa oraz usprawiedliwiali brutalne operacje Wagnerowców. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła siatkę odpowiedzialną za rozpowszechnianie antyukraińskich treści i kremlowskiej propagandy. Zatrzymano 12 osób. 

Jak podaje SBU, w obwodzie połtawskim podjęto działania wobec pracownika lokalnego przedsiębiorstwa z sektora infrastruktury krytycznej w związku z gloryfikowaniem przez niego rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Inna zatrzymana osoba z regionu propagowała w internecie pomysł wznoszenia pomników Kadyrowa u naszego sąsiada. Każdej grozi 8 lat więzienia. 

Czytaj też

Usprawiedliwianie Wagnerowców

W obwodzie dniepropietrowskim zdemaskowano miejscowego biznesmena, będącego „bohaterem Wagnera". Mężczyzna usprawiedliwiał udział Wagnerowców w atakowaniu ukraińskich miast na wschodzie kraju. 

„Destrukcyjne hasła" rozpowszechniał w sieci oraz podczas tradycyjnej komunikacji (np. w rozmowach z osobami ze swojego otoczenia). 

Czytaj też

Chersoń i oskarżenie Ukraińców

Kolejną zatrzymaną osobą jest mieszkaniec obwodu kirowohradzkiego, który na jednym z portali społecznościowych krytycznie odnosił się do odbicia z rąk Rosjan Chersonia. Operację Ukraińców określał jako nielegalną. 

Ponadto, dwie osoby z obwodu czernihowskiego zostały poinformowane o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. SBU wskazuje, że udostępniały one w social mediach posty o charakterze propagandowym. Korzystały z nich rosyjskie podmioty. 

Czytaj też

Rosjanie i komórka agitatorów

Służby udokumentowały również działalność wywrotową dwóch Rosjan, posiadających zezwolenie na stały pobyt w Ukrainie. W sieci otwarcie dyskredytowali SZU i aprobowali zbrodnie sił Putina dokonywane na ludności cywilnej. 

Co więcej, w obwodzie donieckim rozbito całą komórkę prorosyjskich agitatorów. Składała się z 4 osób. Ich działalność polegała na wychwalaniu organizacji terrorystycznych samozwańczych Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze