Reklama

Armia i Służby

Amerykanie bronili litewskich systemów obronnych i MSZ

Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe
Autor. Army Cyber Command (@ARCYBER)/Twitter

Amerykańscy cyberżołnierze zostali wysłani na Litwę, aby bronić jej sieci i systemów obronnych oraz resortu spraw zagranicznych. Wspólnie z tamtejszymi specjalistami „polowali” na wrogie kampanie. Miało to miejsce w czasie wojny w Ukrainie. 

Reklama

US Cyber Command (Dowództwo Cybernetyczne USA) poinformowało, że na zaproszenie litewskiego rządu Cyber National Mission Force USA wysłało do naszego wschodniego sąsiada zespół specjalistów (tzw. „łowców”). Ich zadaniem było m.in. prowadzenie defensywnych cyberoperacji we współpracy z partnerskimi cybersiłami. Działania zakończyły się w maju. 

Reklama

Dowództwo podkreśla, że przez trzy miesiące amerykańscy eksperci „polowali" na wrogie kampanie w litewskich systemach obronnych i sieciach MSZ.  To pierwsza wspólna cyberoperacja o charakterze defensywnym prowadzona przez litewskie siły i Cyber National Mission Force USA na terenie naszego wschodniego sąsiada.

Ta operacja jest doskonałym przykładem, że cyberdziałania są sportem zespołowym i musimy grać razem. Dzięki tego typu wysiłkom widzimy dokładnie, w jaki sposób wrogie podmioty próbują atakować kluczowe sieci rządowe.
Generał dywizji Joe Hartman, dowództwa Cyber National Mission Force

Czytaj też

Obopólne korzyści

Reklama

Działania, które miały miejsce u naszego sąsiada wpisują się w „Hunt Forward Operations” (HFO). To defensywne cyberoperacje, które prowadzone są przez USA na prośbę partnerów na podstawie danych wywiadowczych. 

W trakcie tego typu operacji specjaliści szukają wrogiej aktywności i słabych punktów w sieciach gospodarza. Następnie wyniki są udostępniane państwu, którego infrastruktura była sprawdzana. Dalej informacje przekazywane są sektorowi publicznemu i prywatnemu, aby mogły implementować rozwiązania podnoszące cyberbezpieczeństwo. 

Odkrycia służą także do wzmocnienia obronności samych Stanów Zjednoczonych. Korzyści są obustronne. 

Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym litewskim sojusznikom za umożliwienie przeprowadzenia wspólnego „polowania” razem na wrogą cyberaktywność w ich sieci, a następnie wzmocnienie cyberobrony obu państw.
Generał dywizji Joe Hartman, dowództwa Cyber National Mission Force

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez USCYBERCOM, Cyber National Mission Force USA przeprowadziły do tej pory (stan na maj 2022 r.) 28 HFO w 16 krajach z całego świata, w tym m.in. Estonii, Czarnogórze, Macedonii Północnej i Ukrainie.

Czytaj też

Trzeba się wcześniej zabezpieczyć

Margiris Abukevičius, wiceminister obrony narodowej Litwy, podczas uroczystości zakończenia misji podkreślił, że wojna w Ukrainie pokazała, iż cyberataki są integralną częścią współczesnych konfliktów.

„Dlatego musimy odpowiednio wcześniej przygotować się i zbudować potencjał, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszych krytycznych sieci, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Operacja prowadzona na Litwie przez trzy miesiące dostarczyła wielu cennych informacji wszystkim jej uczestnikom” – zaznaczył.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama