Reklama

Armia i Służby

Agresja Rosji i Chin wobec NATO. Sojusz wzmacnia obronę

szczyt nato w waszyngtonie
Szczyt NATO w Waszyngtonie (2024).
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Rosja i Chiny podejmują wspólne działania na rzecz przekształcenia obecnego ładu międzynarodowego, co jest „powodem do głębokiego niepokoju” – wskazuje NATO. Sojusz wzmacnia obronę.

NATO ma już 75 lat. Od dekad sojusz czuwa nad naszym bezpieczeństwem, pełniąc nie tylko rolę tarczy, ale i odstraszającego.

Rozwój zdolności wspólnoty ma zniechęcać adwersarzy do podjęcia wrogich działań wobec państw członkowskich. Siłą NATO jest współpraca i jedność, co potwierdza art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Kolektywna obrona to fundament sojuszu

Czytaj też

NATO wzmacnia obronę

10 lipca br. podczas szczytu w Waszyngtonie przedstawiciele rządów na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej przyjęli deklarację, w której podkreślono, że podjęte zostały działania na rzecz wzmocnienia zbiorowej obrony i odstraszania NATO. To konieczny ruch, ponieważ sojusz musi być gotowy na zmieniające się zagrożenia i sytuację geopolityczną. 

Przejawem tego jest m.in. oficjalne ogłoszenie budowy Zintegrowanego Centrum Cyberobrony. Jak informowaliśmy, ma podnieść poziom ochrony sieci i systemów wspólnoty oraz zwiększyć wykorzystanie cyberprzestrzeni jako domeny operacyjnej. Zasiądą w nim pracownicy cywilni i wojskowi, których zadaniem będzie m.in. informowanie dowódców o zagrożeniach. Państwa członkowskie wyraziły zgodę na realizację inwestycji

Reklama

Rosja atakuje państwa NATO

Taka decyzja nie może dziwić. Wystarczy spojrzeć na to, z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się NATO. To przede wszystkim Rosja i jej agresywna polityka wobec Ukrainy oraz krajów sojuszniczych. 

Kreml prowadzi różnorodne działania poniżej progu wojny. Jednym z częściej używanych instrumentów są cyberataki, prowadzone w dużej mierze przez hakerów powiązanych ze służbami specjalnymi. Ich zadania obejmują m.in. próby zakłócenia lub wręcz zniszczenia infrastruktury czy też kradzież informacji o znaczeniu wywiadowczym (więcej na ten temat: Wróg u (cyber)bram NATO. Z czym mierzy się Sojusz?.

Nie można zapominać też o wojnie informacyjnejPolska jest najlepszym przykładem tego, z czym na co dzień ma do czynienia NATO (przeczytacie o tym m.in. tutaj: Ataki Rosji na Polskę. NATO zaniepokojone).

Z zapisów Deklaracji Szczytu Waszyngtońskiego wynika, że NATO jest w pełni świadome zagrożenia. Mówi wprost: „działania Rosji stanowią zagrożenie dla sojuszników”. W związku z tym wzmocnienie obrony i odstraszania, poprzez np. utworzenie Zintegrowanego Centrum Cyberobrony ma stanowić odpowiedź na wrogą aktywność Kremla. 

Czytaj też

NATO apeluje do Chin

Wspólnotę niepokoją również Chiny, które generują „systemowe wyzwania dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.

Sojusznicy wskazują, że wrogie działania w sieci podejmowane przez Państwo Środka to fakt i są na to dowody. W związku z tym, wezwano Pekin do przestrzegania postanowień dotyczących odpowiedzialnego działania w cyberprzestrzeni.

Reklama

Rosja i Chiny współpracują

Do tego dochodzi „pogłębiające się partnerstwo między Chinami a Rosją”.

Przedstawiciele państw NATO twierdzą, że oba państwa podejmują wspólne kroki na rzecz przekształcenia obecnego ładu międzynarodowego, co jest „powodem do głębokiego niepokoju”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama