Reklama

Armia i Służby

Rośnie liczba ataków Rosji i Chin na zbrojeniówkę USA

wojsko usa
Wojsko Stanów Zjednoczonych.
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Amerykańska zbrojeniówka jest w coraz większym stopniu atakowana przez wrogich hakerów – wynika ze słów dowódcy cyberwojsk USA. Kierunek jest dobrze znany. 

Gen. Timothy Haugh, dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA, podczas wydarzenia TechNet Cyber przekazał, że amerykańska baza przemysłu obronnego obejmuje 160 tys. firm (krajowych i zagranicznych). Mowa o przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją towarów i usług z myślą o potrzebach PentagonuW sektorze zatrudnionych jest ok. 9 proc. siły roboczej USA.

Czytaj też

Chiny wśród największych zagrożeń

Generał, którego wypowiedź cytuje serwis DefenseOne, zaznaczył, że amerykańska zbrojeniówka jest celem adwersarzy. Wskazał tu na m.in. Chiny, co nie może być zaskoczeniem. 

Stany Zjednoczone uznają Państwo Środka za jedno z największych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Przykładem może być chociażby kampania Volt Typhoon wymierzona w amerykańską infrastrukturę.

Reklama

Ataki na zbrojeniówkę

Przedstawiciel amerykańskiej armii podkreślił, że Chiny oraz Rosja coraz częściej atakują firmy, wykonujące działania na rzecz sił zbrojnych tego kraju. Czy problem dotyczy też innych państw?

Gen. Timothy Haugh nie chciał wprost ujawnić, czy chińscy hakerzy prowadzą skuteczne działania w wojskowych sieciach i systemach sojuszników oraz partnerów. Stwierdził jedynie, że ich aktywność „poważnie niepokoi Stany Zjednoczone oraz rządy innych państw”.

Reklama

Sposób USA na wzmocnienie bezpieczeństwa

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, Amerykanie angażują zasoby (czasu, energii, pieniędzy) w celu opracowania rozwiązań bazujących na np. technologii sztucznej inteligencji, które pomogłyby Pentagonowi oraz zbrojeniówce być skuteczniejszymi na tym polu. Wystarczy wskazać na powołanie w ramach NSA Centrum Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji.

Dodatkowo NSA oraz U.S. Cyber Command rozszerzyły inicjatywę Under Advisement, łączącą różnego rodzaju podmioty (np. firmy z branży zbrojeniowej, cyberbezpieczeństwa, instytucje państwowe) z myślą o ich kooperacji i wymianie informacji o zagrożeniach, atakach i podatnościach. Gen. Timothy Haugh przekazał publicznie, że od 2021 r. zidentyfikowano ponad 20 tys. luk.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze