Reklama

Strona główna

Estonia szkoli kraje z bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Wizyta byłego prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa w Centrum Doskonalenia Cyberobrony / Fot. CCD COE
Wizyta byłego prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa w Centrum Doskonalenia Cyberobrony / Fot. CCD COE

Podczas ostatniego spotkania w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO CCD COE) w Tallinie przedstawiciele 13 krajów będących członkami inicjatywy odbyli szkolenie z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej.

Centrum Doskonalenia Cyberobrony w Tallinie nie poinformowało, jakie kraje były reprezentowane przez uczestników podczas tego szkolenia edukacyjnego. Musiały być to jednak państwa związane z CCD COE, ponieważ w innym wypadku nie mogłyby wziąć udziału w wydarzeniu. Ćwiczenia zostały nazwane Critical Information Infrastructure Protection Course i skupiły się nie tylko na kwestii cyberbezpieczeństwa, ale także na utrzymaniu ekonomicznej stabilności.

Kurs miał za zadanie nie tylko pokazać ewolucję infrastruktury krytycznej u dostarczyciela usług krytycznych zgodnie z nową normą NIS, ale także przedstawić, jak ważne dla funkcjonowania kraju jest zapewnienie mu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Usługi krytyczne, o których mówił Sven Sakkov, dyrektor Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO, to nie tylko energia elektryczna czy połączenie sieciowe, ale także sieci wodociągowe, które mogą zapewniać stały dostęp do wody dla mieszkańców.

Nie tylko zagwarantowanie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa infrastruktury jest ważne, jak zostało to podkreślone podczas szkolenia w Tallinnie. Drugim istotnym sektorem są usługi odpowiedzialne za szybkie przekazywanie informacji, co może wpływać na działanie całego kraju, także na poziomie wojskowym oraz rządowym.

Czytaj też: WSF: NATO rozważa użycie środków ofensywnych w cyberprzestrzeni

Podczas szkolenia został podjęty temat współpracy międzynarodowej, bez której trudno mówić o bezpieczeństwie krajów, będących członkami Sojuszu Atlantyckiego. Twórcy szkolenia pokazali także, jak ważny jest dobry poziom kooperacji pomiędzy strategicznymi ośrodkami krajowymi i międzynarodowymi na przykładzie współdziałania organizacji i instytucji. Chodzi o współpracę na linii CCD COE, DISA (Amerykańska Agencja Obrony Systemów Informacyjnych) oraz U.S. European Command (EUCOM). Oprócz tego, jak można przeczytać w oświadczeniu, przedstawiciele państwa mieli okazję sprawdzić, jak wygląda taka ochrona w największej oczyszczalni ścieków w Tallinie – Tallinn Water.

 

Reklama
Reklama

Komentarze