Polityka i prawo
Zabezpieczenia biometryczne popularnych smartfonów podatne na oszustwa
Holenderskie Stowarzyszenie Konsumentów wskazuje, że zabezpieczenia biometryczne używane w 42 modelach smartfonów są podatne na oszustwo. Problem związany jest fotografią twarzy. Sytuacja dotyczy głównych producentów, m.in. Huawei, Samsunga, Motoroli oraz Honor.
O wynikach badań Holendrów poinformował w piątek serwis The Register, który wskazał, że rozwiązania z zakresu zabezpieczeń biometrycznych od dłuższego czasu promowane są przez największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego jako niezawodne. Holenderskie Stowarzyszenie Konsumentów w podsumowaniu swoich badań stwierdziło tymczasem, że 42 ze 110 testowanych smartfonów wspierających zabezpieczenie dostępu do urządzenia z wykorzystaniem biometrycznego skanu twarzy mogą zostać odblokowane za pomocą zdjęcia użytkownika.
Wśród telefonów, które Holendrzy zdołali odblokować z użyciem wysokiej jakości fotografii właścicieli urządzeń, znalazły się smartfony takich producentów, jak: Alcatel, Asus, BlackBerry, Huawei, LG, Motorola, HMD, Samsung, Sony i Xiaomi. Podczas testów nie udało się oszukać zabezpieczeń biometrycznych stosowanych w smartfonach firmy Apple, która stosuje technologię Face ID. Próbom oparły się również niektóre telefony produkowane przez chińskie Huawei, m.in. seria Mate 20 oraz starsze Huawei P Smart+ i modele Y6, Y7. Nie udało się również obejść zabezpieczeń Samsunga Galaxy S9, A6 i A9 ani telefonu OnePlus w wersjach 5T i 6.
Autorzy eksperymentu podkreślają, że biometria nie powinna być jedynym rodzajem zabezpieczeń stosowanym przez użytkowników telefonów. Warto korzystać również z kodów PIN, haseł czy wzorów klawiaturowych - oceniają.
SZP/PAP