Reklama

Polityka i prawo

Wywiad z prezydentem Ilvesem, polski mikroprocesor i rosyjscy hakerzy. Najpopularniejsze teksty z 2016 roku

Fot. CyberDefence24.pl
Fot. CyberDefence24.pl

Przedstawiamy Państwu 10 tekstów, które w 2016 roku cieszyły się największą popularnością wśród czytelników CyberDefence24.pl.

1. Rosyjski niedźwiedź zamachnął się na NSA

Ujawnienie narzędzi hakerskich, stosowanych przez powiązaną z NSA organizację Equation Group, przez grupę Shadow Brokers to jedna z największych sensacji ostatnich miesięcy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów od bezpieczeństwa opublikowane materiały są prawdziwe i zawierają informacje na temat podatności zero day exploit w sieciach głównych producentów routerów takich jaki Cisco System i Juniper Networks. Źródło przecieku nie jest jasne, część ekspertów wskazuje na przepływ wewnętrzny podczas gdy inni uważają, że za całą operacją stała Rosja.Sytuacja stawia NSA w trudnej sytuacji, ponieważ hakerzy twierdza, że posiadają więcej hakerskich narzędzi.

2. Prezydent Ilves dla Cyberdefence24: Rosyjski atak na Estonię był samobójczą bramką

"Rosyjskie ataki z 2007 roku nazwałbym strzeleniem sobie samobójczej bramki." (...) "Wojsko powoli zmienia kurs i cyberbezpieczeństwo także dla nich staje się coraz ważniejsze.". O cyberbezpieczeństwie Estonii, roli NATO i bezpieczeństwie ochrony infrastruktury krytycznej mówi w wywiadzie dla Cyberdefence24.pl były prezydent Estonii Thomas Hendrik Ilves i jego doradczyni ds. bezpieczeństwa Merle Maigre.

3. Powstanie polski mikroprocesor. WB Electronics w konsorcjum

Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł – poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. W konsorcjum uczestniczy także między innymi spółka WB Electronics S.A. Mikroprocesor może być wykorzystany w e-dowodach.

4. Największy sukces rosyjskiego wywiadu: Edward Snowden?

W odtajnionym raporcie Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów można przeczytać, że działania Edwarda Snowdena wyrządziły ogromną szkodę dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Przekazał on wykradzione informacje rosyjskiemu wywiadowi, dlatego nie powinno się go określać mianem „demaskatora”, a raczej zdrajcą i szpiegiem. Wielokrotnie kłamał i przeinaczał prawdę, co dodatkowo każe wątpić w jego szczytne cele. Raport Komisji skłania do ponownego przyjrzenia się postaci Snowdena.

5. USS Ronald Reagan zaatakowany przez Chińczyków

Chińscy hakerzy zaatakowali przedstawicieli delegacji odbywających wizytę na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan w przeddzień wyroku Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie Morza Południowochińskiego.

6. Polacy wygrali Hackathon zorganizowany przez NATO

Polacy stworzyli prototyp oprogramowania odpowiadającego za obsługę repozytorium NATO C3 Taxonomy. Komisja uznała ich projekt za wyjątkowy z powodu połączenia jakości i szybkości kodowania przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych standardów wyglądu interfejsu.

7. Siły zbrojne USA nadal używają dyskietek 8-calowych

Departament Obrony USA od dziesięcioleci konsekwentnie używa 8-calowych dyskietek. Pentagon wykorzystuje rozwiązania sprzed 50 lat w systemach komputerowych, które odpowiadają za funkcjonowanie arsenału nuklearnego Waszyngtonu - poinformowała stacja CNBC.

 8. CIA gotowe do ataku na Rosję?

Według doniesień amerykańskich mediów CIA przygotowuje się do przeprowadzenia zmasowanego ataku cyfrowego wymierzonego w Rosję. Czy te doniesienia są prawdzie, czy są tylko częścią wojny informacyjnej?

9. Rosjanie mszczą się za Olimpiadę w Rio

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) została zaatakowana przez rosyjskich hakerów z grupy APT 28 znana jako Fancy Bear powiązanej z rosyjskim wywiadem. Atak phishingowy miał mieć miejsce na początku tego miesiąca.

10. Kolejny cios w rosyjską gospodarkę

Od maja ubiegłego roku, cyberprzestępcy ukradli prawie półtora miliarda rubli (około 22 milionów dolarów) z rosyjskich banków – poinformował rosyjski Bank Centralny. Tym razem budżet ucierpiał z powodu rosnącej aktywności cyberprzestępców wymierzonej w użytkowników płatności elektronicznych.

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama