System powinien być zbudowany z dwóch zasadniczych, wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą elementów składowych określonych jako infrastruktura usługowo-serwerowa i infrastruktura stacji roboczych. Ta pierwsza składa się z następujących podsystemów: baz danych, serwerów aplikacyjnych, pamięci masowych, infrastruktury teleinformatycznej i bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Drugim zasadniczym elementem jest infrastruktura stacji roboczych złożona z komponentu sprzętowego (stacji roboczych i urządzeń peryferyjnych) oraz komponentu oprogramowania (moduły oprogramowania) z następującymi podsystemami funkcjonalnymi: informowania bieżącego, analiz długoterminowych, analiz geoprzestrzennych, pozyskiwania danych, odbioru satelitarnych danych radarowych i optoelektronicznych, przygotowania danych, archiwizacji i dystrybucji, planowania, wdrożeń i szkolenia oraz administracji SAO.
Czytaj też: Miliard na zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. "Priorytet PMT"
Podsystem musi stanowić lokalny zbiór stanowisk komputerowych, serwerów i urządzeń peryferyjnych zainstalowanych w jednym budynku i połączonych w funkcjonalną całość w środowisku sieciowym bez bezpośrednich połączeń z systemami zewnętrznymi.
Ponadto system musi być wyposażony w programowe interfejsy komunikacyjne umożliwiające wymianę danych z zewnętrznymi systemami za pośrednictwem serwerów CSD (zgodnie ze STANAG 4559 ed. 3).
Wyrób musi być pierwszej kategorii jakości, nowy i zostać wyprodukowany w okresie realizacji zamówienia