Armia i Służby
Miliard na zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. "Priorytet PMT"
W ramach redefinicji Planu Modernizacji Technicznej MON zamierza wydzielić środki finansowe na działania w cyberprzestrzeni, jako jeden z priorytetów redefinicji PMT. Łącznie na ten cel może trafić ponad miliard złotych.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Redefinicja Planu Modernizacji Technicznej (PMT) na lata 2017-2022 ze szczególnym uwzględnieniem okresu 2017-2019 zakłada, że zdolności w cyberprzestrzeni staną się jednym z priorytetowych obszarów działań, obok wojsk pancernych, obrony powietrznej, zwalczania zagrożeń na morzu i budowę obrony terytorialnej. Z informacji udostępnionych przez płk Krzysztofa Zielskiego ze Sztabu Generalnego podczas MSPO 2016 wynika, że zdolności w cyberprzestrzeni ma być przeznaczone około 1% kwoty na realizację PMT tak w latach 2017-2019, jak i 2017-2022. Łącznie ma to dać kwotę około miliarda złotych. Na programy priorytetowe przewiduje się wydanie około 32 mld do 2019 roku, natomiast w całym okresie obowiązywania zredefiniowanego planu do 2022 około 74 mld.
Wymienione przez płk Zielskiego priorytetowe programy modernizacyjne obejmują między innymi budowę laboratorium do prowadzenia badań oraz rozwoju systemów i sieci teleinformatycznych. Z budżetu wydzielone zostaną również środki przeznaczone na oprogramowanie przeznaczone na prowadzenie działań aktywnych w cyberprzestrzeni oraz rozpoznanie oraz wykorzystanie podatności cybernetycznych.
Zredefiniowany plan zakłada także realizację oraz implementację systemu do analizy ruchu sieciowego typu NetFlow. Ma on także działać obok przewidzianej do pozyskania sieci do korelacji zdarzeń i logów typu Security Information and Even Management. Wszystko to ma także być wspierane przez odpowiednie mechanizmy pozwalające na rozpoznanie oraz wykorzystanie podatności cybernetycznych i prowadzenia odpowiednich testów bezpieczeństwa systemów informatycznych.
Ulec zmianom ma także poziom zabezpieczeń oraz nowy budżet przewiduję modernizację obecnych systemów informatycznych. W ramach programu przewiduje się pozyskanie urządzeń, oprogramowania oraz całej infrastruktury sieciowej wykorzystywanej do prowadzenia działań ofensywnych oraz defensywnych w cyberprzestrzeni.
– Obszar, który jest nowy i nowatorski w swoim aspekcie, a mianowicie chodzi o działania w cyberprzestrzeni. W ramach tego obszaru wyselekcjonowano cztery obszary zdolnościowe. Są to: bezpieczeństwo cyberbezpieczneń, wsparcie kryptologiczne, budowa i wdrożenie rozwiązań ochrony kryptograficznej oraz elektroniczny system zarządzania dokumentami kryptograficznymi. Zdania składające się na ten obszar w większości są zadaniami nowymi, a w przyszłości ich mediatorem będzie Narodowe Centrum Kryptograficzne – mówił podczas wystąpienia na MSPO płk Krzysztof Zielski z Zarządu Planowania Rzeczowego P8 w Sztabie Generalnym.
Czytaj też: U.S Navy do hakowania używa okrętów podwodnych
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany