Strona główna
Witelo Fund wesprze polskie startupy
Witelo, fundusz powstały w PZU pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju, podpisał umowy z funduszami Venture Capitals: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital. Zadaniem Witelo Fund będzie aktywna współpraca z tymi funduszami by ułatwić ich przyszłe inwestycje w najbardziej innowacyjne i rokujące polskie start-upy. Kluczowa dla stworzenia specjalnych zachęt finansowych do inwestycji w Polsce będzie współpraca Witelo z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
W siedzibie Centrali PZU w Warszawie, w obecności Michała Krupińskiego, prezesa PZU, Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Macieja Chorowskiego, dyrektora NCBR, Fundusz Witelo 1 marca oficjalnie ogłosił podpisanie umów z trzema przodującymi na świecie funduszami VC: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital. Na inwestycje w Witelo PZU przeznaczył blisko 100 milionów złotych.
To przełomowy moment w funkcjonowaniu Witelo Fund. Przyciągnął najlepszych globalnych inwestorów, co umożliwi budowę w Polsce ekosystemu venture capital, z którego skorzystają zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z całego świata. Dla Polski jest to olbrzymia szansa nie tylko na promocję krajowego biznesu, ale także na ściągnięcie nad Wisłę innowacyjnego know-how.
Witelo Fund wystartował we wrześniu ubiegłego roku. W ciągu najbliższych kilku lat zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych. Jednak na tych inwestycjach rola PZU się nie kończy. – Będziemy aktywnie współpracować z funduszami VC, aby umożliwić im osiągnięcie w Polsce podobnych „success stories” jakimi mogą pochwalić się na całym świecie. Powierzając im środki, mamy pewność, że osiągniemy swój cel jakim jest wsparcie innowacyjnych projektów w naszym kraju – mówi Michał Krupiński, prezes PZU.
Czytaj także: PKO BP ostrzega przed cyberatakami na konta bankowe
Fundusze, z którymi Witelo podpisał umowy, to giganci venture capital na skalę światową. Wśród nich jest jeden z europejskich funduszy – Atomico. Założony ponad 10 lat temu przez Niklasa Zennströma – twórcę Skype oraz Kazaa – posiada mocny zespół inwestycyjny zapewniający wsparcie start-upom.
Kolejnym funduszem jest DN Capital założony w 2000 r. Dzisiaj DN Capital zarządza środkami o wartości ponad 370 mln EUR w czterech funduszach. Rozwinął rozpoznawalne na całym świecie firmy, takie jak Shazam. DN Capital już zobowiązał się do dokonania co najmniej jednej inwestycji w Polsce.
Z kolei Evolution Equity Partners to fundusz założony przez Richarda Seewalda i Dennisa Smitha wraz z naczelnym kierownictwem firmy AVG Technologies. Jednym z członków zespołu Evolution jest Polka Sylwia Hadaj. EEP jest skoncentrowany na perspektywicznym sektorze cyberbezpieczeństwa.
Czytaj także: Kownacki: Bezpieczeństwo systemów MON jest zapewnione
Wierzymy, że sektor cyberbezpieczeństwa odegra kluczową rolę w najbliższej przyszłości, a PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach.
Z uwagi na zaangażowanie finansowe Funduszu Witelo Evolution Equity Partners zobowiązał się do otwarcia w Polsce swojego biura (obok istniejących już w Szwajcarii i Nowym Jorku). Dzięki temu polski sektor cyberbezpieczeństwa ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie. Nowe biuro zostanie otwarte we współpracy z PZU.
To oczywiście nie koniec aktywności Witelo Fund. PZU i Witelo Fund zamierzają nadal budować mosty pomiędzy polskim a światowym ekosystemem VC. Wspólnie z partnerami – Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Rozwoju i NCBR – ubezpieczyciel będzie aktywnie promować Polskę na arenie międzynarodowej oraz wspierać wykorzystanie krajowego potencjału przez najlepsze fundusze VC.