Komisja Europejska: Państwa UE muszą zdywersyfikować dostawców technologii 5G

24 lipca 2020, 15:35
Komisja_Europejska12
Fot. NakNakNak / Pixabay

Państwa członkowskie muszą podjąć pilne działania, żeby zdywersyfikować dostawców technologii 5G - powiedziała w piątek Komisja Europejska. 

Jak zapowiedziała w piątek Komisja Europejska, państwa członkowskie muszą zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G m.in. przez rezygnację z korzystania z usług dostawców wysokiego ryzyka. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku UE przyjęła porozumienie zakładające m.in., że operatorzy telekomunikacyjni będą zmniejszać swoje uzależnienie od sprzętu jednego dostawcy.

"Część działań została już podjęta, ale to wciąż za mało. Musimy zrobić więcej, żeby zmniejszyć zagrożenie uzależnienia się państw od jednego dostawcy, zwłaszcza jeśli mówimy tu o dostawcach wysokiego ryzyka" - powiedział agencji Reutera jeden z unijnych dyplomatów.

Komisja Europejska zaapelowała również do 13 państw członkowskich o wdrożenie krajowego mechanizmu monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Te mechanizmy powinny być stosowane w odniesieniu do inwestycji, które mogą mieć wpływ na łańcuch wartości 5G.

Jak przypomniała Komisja, zapewnienie odporności sieci 5G ma zasadnicze znaczenie dla społeczeństwa, ponieważ technologia ta będzie miała wpływ nie tylko na łączność cyfrową, ale również na sektory o kluczowym znaczeniu, takie jak energetyka, transport, bankowość i zdrowie, a także na systemy kontroli przemysłowej. Sieci 5G mają przesyłać informacje szczególnie chronione i wspierać systemy bezpieczeństwa, które będą się na tych sieciach opierać.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
ttttttttttttttttttt
sobota, 25 lipca 2020, 17:41

TEchnologia 5G jest tak naprawdę chwytem komercyjnym - aby kupować coraz lepsze smartfony z większym transferem i nowe laptopy. Wąskie gardła technologii internetowej miedzy krajami pozostaną. Wielki rynek będzie dla "całego internetu" w danym mieście. Wielkie serwerownie będą obsługiwały przesył plików ostatecznie docierający do klienta przez 5g. Jakie serwerownie i kto za to zapłaci ? To musi być jakiś taki "prywatny internet" odpowiednik kablówki - dostawca najpopularniejszych "materiałów internetowych". Czyli klient zakupuje 5g oraz dostęp do serwerowni z 100 000 filmów które sciąga w bardzo krótkim czasie w jakości fullhd. Inaczej bez serwerowni po co komu 5g jak i tak przesył będzie zapchany.

tttttt
niedziela, 26 lipca 2020, 13:39

PS. Jak te serwerownie ekonomicznie utworzyć ? Kwestie techniczne są bardzo ważne - nikt nie chce ściągać filmu uszkodzonego. Storage zawierający twarde dyski , każdy film ponad xset giga bajtów ( w zależności od bitratu ) na 5 twardych dyskach w pojedynczej sesji przesyłu - przesył równoległy - oraz kontrola jakości, jeżeli jeden z tych 5 dysków prześle uszkodzony plik , to kolejny dysk wyśle ponownie do bufora prawidłowe, a storage zaraportuje ponownię nagranie materiału na jednym z dysków oraz kontrolę czy nie odpowiada za to bad sector. Bufor - pamięć flash - dyski ssd przesył po światłowodzie do nadajnika 5g.

tttttt
niedziela, 26 lipca 2020, 15:25

PS2. Do efektywnego "transportu internetu" trzeba będzie wypracować jakiś algorytm- procedurę sieciową przepuszczającą IP w połączeniu z lokalizacją (wystarczy długość i szerokość geograficzna cztery liczby znaczące ( smartfony i laptopy można brać na wakacje)), tak aby te serwerownie miejskie obsługiwały tylko klientów z danego województwa, żeby nie pchać niepotrzebnie plików przez cały świat tylko jak najbliżej klienta.

Tweets CyberDefence24