Social media
USA: Cyberprzestępcy ukradli miastu Peterborough 2.4 mln dolarów
Oszuści internetowi ukradli ponad 2 mln dolarów jednemu z amerykańskich miast podszywając się pod urzędników. Trwa śledztwo w tej sprawie.
Władze miasta Peterborough leżącego w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych poinformowały o wszczęciu śledztwa w sprawie kradzieży ogromnej sumy pieniędzy.
Przelewy w wysokości 1,2 mln dolarów miały być przeznaczone dla ConVal School District oraz dla wykonawcy projektu budowy mostu. Oba transfery nie trafiły jednak do swoich odbiorców – informuje Associated Press News.
Śledztwo w toku
Władze miasta poinformowały, że „miasto Peterborough padło ofiarą przestępstwa internetowego”. Trwające śledztwo wykazało, że oszuści podszyli się pod pracowników szkoły i wykorzystali fałszywe dokumenty, żeby wzbudzić zaufanie urzędników wydziału finansowego. Korespondencja mailowa cyberprzestępców pochodziła z zagranicy, a oba przelewy zostały przekierowane na ich konta.
„Ci przestępcy byli bardzo wyrafinowani i wykorzystali przejrzysty charakter działania sektora publicznego w celu identyfikacji i przejęcia najbardziej wartościowych transferów” – poinformowały władze miasta w oficjalnym oświadczeniu.
Wsparcie władz stanowych
Transakcji nie da się cofnąć i miasto szuka sposobu na pokrycie strat. W tym celu zwrócono się o pomoc do władz stanowych.
Maggie Hassan, senator stanu New Hampshire i przewodnicząca komisji ds. nowych zagrożeń i nadzoru nad wydatkami, wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym poinformowała, że jej biuro „jest gotowe do wsparcia miasta Peterborough w poszukiwaniu sprawców. Wiemy, że taka sytuacja może wydarzyć się ponownie, dlatego musimy zrobić wszystko, by dać naszej społeczności narzędzia do obrony przed cyberprzestępcami”.
Senator Hassan ustanowiła również program na rzecz cyberbezpieczeństwa, który został zatwierdzony przez senat, mający wspierać działania na szczeblu lokalnym i stanowym. Zakłada dofinansowanie administracji kwotą w wysokości 1 mld dolarów w ciągu 4 lat.
„Wiemy, że cyberprzestępcy są mądrzy, sprytni i potrafią zidentyfikować nasze słabe punkty. Musimy mieć pewność, że władze państwowe i lokalne są na to gotowe” – poinformowała Hassan w swoim oświadczeniu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany