Reklama

Armia i Służby

USA były gotowe przeprowadzić zmasowany cyberatak na Iran

  • Projekt graficzny pojazdu kosmicznego ARRM transportującego odłamek materii skalnej pobranej z powierzchni asteroidy; Ilustracja: NASA /  nasa.gov
    Projekt graficzny pojazdu kosmicznego ARRM transportującego odłamek materii skalnej pobranej z powierzchni asteroidy; Ilustracja: NASA / nasa.gov

USA opracowały plan cyberataku na Iran. Przygotowania do operacji pod nazwą Nitro Zeus zaczęły się w początkowym okresie prezydentury Baracka Obamy. Hakerzy mieli ruszyć do akcji w sytuacji, gdyby dyplomatyczne wysiłki na rzecz ograniczenia  programu nuklearnego Iranu zawiodły i wybuchła otwarta wojna.

O planie Nitro Zeus poinformował dziennik "The New York Times" powołując się na fakty ujawnione w filmie dokumentalnym "Zero Days", którego premiera miała miejsce na trwającym Festiwalu Filmowym w Berlinie, i rozmowy z amerykańskimi wojskowymi zaangażowanymi w tajny projekt.

Celem działań miało być unieszkodliwienie irańskiego systemu obrony przeciwlotniczej, systemu komunikacji i zakładów energetycznych. Działania miały stanowić uzupełnienie konwencjonalnych ataków na Iran. Jak twierdzą informatorzy gazety, w przygotowania miało być zaangażowane tysiące wojskowych i przedstawicieli amerykańskich służb, a budżet operacji sięgał dziesiątków milionów dolarów. Amerykanie  przygotowywali przyszłe "pole bitwy", m.in. poprzez umieszczenie w irańskich sieciach komputerowych pluskiew.

Do operacji jednak nie doszło, bo latem ubiegłego roku światowe mocarstwa osiągnęły porozumienie z Teheranem w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego.

"NYT" podaje również, że amerykański wywiad równolegle opracował plan cyberataku na systemy elektroenergetyczne irańskiego zakładu wzbogacania uranu w Fordou. Ośrodek ten  jest trudny do zbombardowania, gdyż rozlokowano go głęboko w górskim zboczu. W tym przypadku planowany cybertak mógł mieć podobny przebieg jak przeprowadzona kilka lat wcześniej operacja, gdy najprawdopodobniej izraelskie i amerykańskie służby  poprzez wirus komputerowy Stuxnet zaraziły instalacje nuklearne Teheranu niszcząc lub poważnie uszkadzając ponad tysiąc wirówek do wzbogacania uranu. To opóźniło irański program nuklearny o dwa lata.

Gazeta podkreśla, że Nitro Zeus to prawdopodobnie największa operacja przygotowywana przez cybernetyczne siły specjalne, budowane od siedmiu lat przez USA 

Reklama

Komentarze

    Reklama