Reklama

Technologie

Żołnierze z kryzysem psychicznym. Powstał specjalny program

AI pomoże weteranom?
AI pomoże weteranom?
Autor. Ian MacDonald/Unsplash

Czy sztuczna inteligencja może pomagać żołnierzom znajdującym się w kryzysie psychicznym? Zdaniem przedstawicieli firmy ReflexAI - tak. Na ile ich HomeTeam pomoże ratować ludzkie życie?

Reklama

Każdego dnia nawet 17 weteranów amerykańskiej armii popełnia samobójstwo – informuje Fox News. Problem jest ogromny, dlatego coraz częściej podejmowane są działania, które mają temu przeciwdziałać. Na jeden z pomysłów pomocy w walce w kryzysami psychicznymi wpadli Sam Dorison i John Callery z firmy ReflexAI, współtwórcy HomeTeam.

Reklama

Celem programu ma być wspieranie weteranów w ich zmaganiach z kryzysami zdrowia psychicznego. To nie wszystko – ma także wyposażać ich w umiejętności, które mogą wykorzystać do pomocy innym kolegom.

Czytaj też

Chatbot Blake

HomeTeam ma składać się z modułów treningowych, które mają dotyczyć m.in. wsparcia komunikacyjnego, zapewniania bezpieczeństwa czy rozmowy na temat myśli samobójczych. Po ukończeniu szkolenia użytkownik zostaje poddany testowi, który polega na wejściu w interakcję z chatbotem, który nosi imię Blake.

Reklama

Jak czytamy na łamach FoxNews, Blake został zaprogramowany przez ReflexAI w taki sposób, aby w rozmowie jak najbardziej upodabniać się do prawdziwego weterana amerykańskiej armii. Bot ma przypominać 35-letniego żołnierza. „Blake jest zaprojektowany w taki sposób, aby brzmieć jak najbardziej autentycznie” - powiedział Callery.

„To generatywna sztuczna inteligencja, wymyślona po to, aby opiekować się ludzkimi relacjami” – dodał Dorison, który zwrócił uwagę na to, że w wojsku praktycznie każdy element treningu fizycznego podlega procesowi ustawicznego doskonalenia i chciałby, aby wynalazek wpłynął na to, że w podobny sposób będzie się podchodzić do kwestii związanych z ludzką psychiką.

Czytaj też

Kilka wątpliwości

„Zauważyliśmy, że 92 proc. weteranów jest otwartych na wspieranie innego żołnierza. Jednocześnie jedynie 25 proc. z nich jest do tego odpowiednio przygotowanych” – zauważył Dorison, pokazując zasadność wsparcia edukacji żołnierzy z zakresu zdrowia psychicznego. W tym miejscu powstaje jednak pytanie, czy za taki proces może w pełni odpowiadać AI?

Zdaniem, cytowanego przez Fox, dra Harveya Castro, HomeTeam może być przydatna w nauce skutecznej komunikacji czy rozpoznawaniu symptomów wskazujących na początki problemów, ale nie można przy tym zapominać o pewnych ograniczeniach, które posiada generatywna sztuczna inteligencja.  „AI może nie rozumieć złożoności zdrowia psychicznego, a to może grozić zbyt dużym upraszczaniem. (…) Może jej brakować spersonalizowanego charakteru tradycyjnej terapii” – stwierdził, zaznaczając, że patrzy na dalszy rozwój podobnych narzędzi z optymizmem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama