Reklama

Technologie

W branży tech widać już spowolnienie gospodarcze. Kupujemy mniej elektroniki

Jak wygląda sytuacja na rynku elektroniki użytkowej?
Jak wygląda sytuacja na rynku elektroniki użytkowej?
Autor. Onur Binay/ Unsplash/ Domena publiczna

Klienci kupują mniej elektroniki, co jest związane ze spowolnieniem gospodarczym. Gigant technologiczny Samsung ostrzega przed spadkiem zysków, który może wynieść nawet 1/3.

Reklama

Producent sprzętu z Korei Południowej szacuje, że kwartalny zysk operacyjny wyniesie około 10,8 mld wonów (tj. około 7,6 mld dolarów).

Reklama

Inny producent chipów – amerykański Advanced Micro Devices (AMD) – także podaje, że spada popyt na ich rozwiązania, czego powodem ma być spowolnienie gospodarcze. Społeczeństwo ma rzadziej decydować się na sprzęt, kiedy rosną koszty utrzymania i ceny produktów „pierwszej potrzeby”.

Czytaj też

Widać efekty spowolnienia gospodarki

Samsung miał odczuć słabnący popyt na elektronikę użytkową, co jest powiązane ze spadkiem globalnych cen układów pamięci, a więc także z produkcją mikroprocesorów przez tę firmę. Jeśli szacunki za ostatnie trzy miesiące się sprawdzą, będzie to pierwszy spadek kwartalnych zysków firmy od trzech lat. Wyniki finansowe zostaną opublikowane 27 października br.

Reklama

Spowolnienie gospodarcze, co związane jest także z rynkiem nowych technologii odczuł już wspomniany AMD, który w trzecim kwartale szacunkowo może osiągnąć o miliard dolarów mniej przychodów niż przewidywano. Spadek popytu na chipy może być zatem większy niż początkowo zakładano.

Czytaj też

Inflacja i wojna = mniej zakupów

Jak przypomina BBC, sprzedaż elektroniki ucierpiała w związku z rosnącą inflacją, wyższymi stopami procentowymi i ogólnie pogarszającymi się warunkami gospodarczymi, co jest związane z rosyjską inwazją na Ukrainę. Te wszystkie czynniki zniechęcają ludzi do większych zakupów.

Natomiast to skłania firmy - które kupują układy pamięci do produkcji smartfonów czy komputerów - by ograniczać zakupy.

Według prognoz analityków, popyt na sprzedaż elektroniki ma odbić się dopiero na początku przyszłego roku.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze