Reklama

Technologie

Uczelnie powinny współpracować z wywiadem. Przyjęto nowe zalecenia

Rada Unii Europejskiej przyjęła zalecenia w zakresie ochrony badań prowadzonych przez uczelnie. Jakie szczegóły znalazły się w przyjętym dokumencie?
Rada Unii Europejskiej przyjęła zalecenia w zakresie ochrony badań prowadzonych przez uczelnie. Jakie szczegóły znalazły się w przyjętym dokumencie?
Autor. ALEXANDRE LALLEMAND/Unsplash

Ochrona badań prowadzonych przez europejskie uniwersytety jest na tyle istotną kwestią, że uczelnie powinny współpracować z agencjami wywiadowczymi – wynika z zaleceń przyjętych w czwartek przez Radę Unii Europejskiej. W tym gronie znalazły się również wskazówki dla państw członkowskich, obejmujące m.in. opracowanie krajowych wytycznych w tej sprawie czy wzmacnianie usług związanych ze wsparciem podmiotów badawczych.

Cyberataki w Europie nie muszą być wycelowane bezpośrednio w ośrodki naukowe, aby co najmniej utrudnić ich pracę. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w kwietniu przekonały się o tym niemieckie uniwersytety w Kempten i Giessen, gdy w wyniku ataku na GBI Genios zostały wyłączone wszystkie serwery firmy, w tym te obsługujące obie uczelnie.

Czytaj też

Reklama

Zalecenia Rady Unii o badaniach

Rada Unii Europejskiej nie ogranicza się jednak do zapobiegania wyłącznie tego typu incydentom. Jak opisuje Recorded Future News, w czwartek 23 maja przyjęła ona zalecenia dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych.

Według informacji opublikowanych na stronie Rady, podczas opracowywania działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa badań naukowych, zarówno Komisja Europejska jak i członkowie Unii powinni brać pod uwagę zarówno autonomię instytucjonalną, jak i wolność nauki. Wśród najbardziej krytycznych obszarów, które należałoby objąć ochroną, znalazły się m.in. sztuczna inteligencja czy biotechnologie.

Pojawia się również kwestia współpracy w zakresie badań oraz innowacji. Według wskazówek, w tym przypadku powinna być stosowana zasada „otwartości w największym możliwym zakresie, a zamknięcia tylko w koniecznym”. Jednym z rozwiązań miałoby być np. ustanowienie łączników między instytucjami.

Czytaj też

Reklama

Realizacja jednego z priorytetów Belgii

Co więcej, wśród zaleceń Rady Unii Europejskiej znalazł się zapis wskazujący na konieczność skupienia się m.in. na problemie kradzieży własności intelektualnej i przekazywania wiedzy. Państwa członkowskie powinny w tym zakresie wzmocnić lub w ogóle zbudować od zera współpracę między danymi sektorami państwa.

Według wypowiedzi wicepremiera Walonii Willy’ego Borsusa, przyjęcie zaleceń było jednym z priorytetów prezydencji Belgii w Unii Europejskiej. „Zmieniająca się sytuacja geopolityczna pilnie wymaga wspólnej reakcji, która pozwoli zapobiec wykorzystywaniu naszych własnych badań przeciwko naszemu bezpieczeństwu lub naszym wartościom. Społeczność naukowa niezwłocznie potrzebuje wytycznych” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Rady Unii Europejskiej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na :[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama