Cyberbezpieczeństwo
Atak ransomware w Niemczech. Problemy uczelni i mediów
Już nie tylko Wielka Brytania ma problem z atakami ransomware. Niemieckie przedsiębiorstwo GBI Genios specjalizujące się w bazach danych poinformowało, że padło ofiarą ataku hakerskiego. Serwery firmy będą w najbliższych dniach niedostępne.
GBI Genios ma swoją siedzibę w Monachium. Jak opisuje serwis The Record Media, firma podlega pod Frankfurter Allgemeine Zeitung oraz Handelsblatt Media Group. Z jej usług korzystają jednak także uniwersytety, biblioteki oraz inne media.
Atak ransomware na niemieckiego potentata
Przeprowadzony atak wyłączył z użytku wszystkie serwery Genios, o czym przedsiębiorstwo poinformowało w poście na LinkedIn. Prace nad przywróceniem właściwego działania trwają, jednak na ich zakończenie i powrót firmy do standardowego trybu działania trzeba będzie jeszcze poczekać kilka dni.
Według wyjaśnienia, atakujący postawili tym razem na ransomware. Był on na tyle skuteczny, że oprócz samych systemów ograniczył on również możliwości komunikacji przedsiębiorstwa z innymi podmiotami. „Gdy tylko będziemy mogli wskazać datę powrotu do stanu sprzed ataku, niezwłocznie o tym poinformujemy” – napisano w oświadczeniu.
Czytaj też
Wiele organizacji odczuwa efekty
Ci, którzy korzystają z usług GBI Genios, są jednak dotknięci atakiem w zróżnicowanym stopniu. Niektórzy, jak np. wspomniany Frankfurter Allgemeine Zeitung, mają niedostępne niektóre elementy archiwów.
W zdecydowanie gorszej sytuacji są jednak uczelnie – według doniesień The Record Media, Uniwersytet w Kempten i Uniwersytet w Giessen nie mogą korzystać z bazy danych WISO, którą zapewnia Genios.
Wszystkie podmioty uspokajają jednak, że atak dotyczy jedynie firmy Genios. Klienci, poza utrudnieniami wynikającymi z zależności, nie znaleźli się na celowniku hakerów.
Czytaj też
Ataki hakerskie w Europie
Atak na Genios nie jest jedynym przypadkiem ransomware w Europie w ostatnich tygodniach. Taka sytuacja spotkała m.in. Wielką Brytanię, gdzie – jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24 – zagrożenie tego rodzaju jest bardzo wysokie.
Jednocześnie, Niemcy w ostatnim czasie podjęli istotne kroki w celu zapobiegania złośliwym działaniom cyberprzestępców. Ujawniono, że ponad 1/3 niemieckich serwerów Microsoft Exchange jest podatna na atak. Z kolei land Szlezwik-Holsztyn ogłosił całkowite przejście na oprogramowanie otwartoźródłowe.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: