Reklama

Technologie

Tajny projekt Google. Sztuczna inteligencja zmniejszy zapotrzebowanie na inżynierów?

sztuczna inteligencja
Autor. Placidplace/Pixabay

Google ma pracować nad narzędziem, który w oparciu o sztuczną inteligencję uczy się pisania i naprawiania kodu. Może to wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania na programistów w przyszłości, co z jednej strony jest szansą, a z drugiej - zagrożeniem.

Reklama

Projekt początkowo wystartował w jednostce badawczej Alphabet „X”, ale został przeniesiony do Google Labs. Może to być część szerszego działania giganta na rzecz rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji, czyli takiej, która może tworzyć treści.

Reklama

Tajny projekt, o którym informuje amerykański Business Insider ma zakładać, że AI uczy się inteligentnego pisania i naprawiania kodów, co de facto może przyczynić się do zmniejszenia liczby programistów w przyszłości. Przy pomocy uczenia maszynowego następuje uczenie się kodu, jego naprawianie, pisanie i aktualizowanie.

Google Labs realizuje długoterminowe inicjatywy, w tym oparte na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, co może oznaczać również, że z AI wiąże szczególne nadzieje.

Reklama

Z wewnętrznych dokumentów, jakie miała widzieć redakcja wynika, że narzędzie zostało stworzone do „nauki pisania i przepisywania samego siebie”; ma uczyć się stylów programowania oraz pisania nowego kodu.

Czytaj też

Boom na generatywną sztuczną inteligencję

Google pracuje nad kilkoma innymi projektami dotyczącymi kodowania przez AI - między innymi w spółce zależnej DeepMind. System AlphaCode wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania kodu, ale obecnie koncentruje się na konkurencyjnym kodowaniu lub pisaniu programów.

Dodatkowo trwają także prace m.in. nad narzędziem, które wykorzystuje uczenie maszynowe do generowania sugestii fragmentów kodu.

Czy oznacza to koniec problemu braku specjalistów IT?

Na razie to jeszcze pieśń przyszłości, jednak niewykluczone, że w perspektywie kilku lat sen ten się ziści. Mogłoby to pomóc w wypełnieniu luki na rynku programistów czy inżynierów, która wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Z drugiej strony zbyt szybki rozwój sztucznej inteligencji może stanowić zagrożenie - szczególnie dla zawodów, które mogą zostać łatwo wyparte przez maszyny.

Google to jednak nie jedyny gigant, króry pracuje nad AI. Jak informujemy na łamach CyberDefence24.pl, sztuczna inteligencja Mety ma być pierwszym algorytmem, który osiągnął umiejętność posługiwania się językiem naturalnym tak, by oszukać człowieka.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama