Technologie
Szybki internet w Polsce. Koniec białych plam?
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zakończeniu naboru wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam w Polsce.
„To u nas duży problem patrząc na całą UE. Odstajemy od innych w tej kwestii. Problem dotyczy przede wszystkim obszarów wiejskich" – mówił jeszcze w 2021 roku Jakub Bińkowski, członek Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.
Czytaj też
Koniec naboru
Według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji sytuacja ma ulec znaczącej poprawie w najbliższych latach. . W środę resort poinformował o zakończeniu naboru wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam.
Zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam!
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) August 9, 2023
✅64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie na 187 obszarach
✅Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji…
Jak czytamy, dzięki działaniom w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej sprawi, że szybki internet o przepustowości co najmniej 300 MB/s trafi do przeszło 1,6 mln internetowych białych plam.
W kontekście projektu warto też wspomnieć o inwestycjach zadeklarowanych przez operatorów.
"Zadeklarowali oni 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt" – powiedział minister Janusz Cieszyński.
Jak wskazuje resort cyfryzacji, całość projektu szacowana jest na około 10 miliardów złotych.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].