Reklama

Technologie

Rosjanie odcięci od VKontakte. Roskomnadzor żąda wyjaśnień od Apple

Autor. Martinsson Serg

Rosyjski regulator internetu Roskomnadzor żąda wyjaśnień od firmy Apple, w związku z usunięciem rosyjskich aplikacji, w tym największej sieci społecznościowej w kraju - VKontakte ze sklepu App Store. Co na to technologiczny gigant?

Reklama

Chodzi o usunięcie dwóch aplikacji ze sklepu giganta: sieci społecznościowej VKontakte i pocztowej - Mail.ru. Znajdują się one na liście rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego ze wskazaniem, że ich preinstalacja jest obowiązkowa na urządzeniach mobilnych w Rosji. Tym bardziej więc decyzja Apple mogła wywołać oburzenie organu.

Reklama

„Konsekwencją działań amerykańskiej korporacji była utrata przez miliony rosyjskich użytkowników możliwości korzystania z sieci społecznościowej VKontakte i innych aplikacji, m.in. VK Music, VK Clips, VK Messenger, VK Admin, Mail.ru” - oświadczył Roskomnadzor.

Czytaj też

VKontakte najpopularniejsza w Rosji

Aby zobrazować wpływ decyzji Apple’a na rosyjskich użytkowników, wystarczy podać liczby: z VKontakte korzysta ponad 75 mln osób miesięcznie, a w Rosji jest to najpopularniejsza sieć społecznościowa.

Reklama

Rosyjski organ nadzoru stwierdził też, że „takie dyskryminujące ograniczenia naruszają prawa rosyjskich użytkowników internetu do swobodnego otrzymywania informacji oraz komunikowania się i są niedopuszczalne”.

Natomiast VK poinformował w oświadczeniu, że jego aplikacje będą nadal działać dla użytkowników iOS, którzy już je zainstalowali, mimo że nie są już dostępne do pobrania i aktualizacji w sklepie App Store.

Rosjanie, którzy chcą korzystać z sieci społecznościowej VKontakte, mogą to robić za pośrednictwem strony mobilnej platformy i aplikacji komputerowych.

Czytaj też

Co na to Apple?

Apple - w odpowiedzi na żądania Roskomnadzoru dotyczące wyjaśnień - potwierdziło usunięcie VK z AppStore i poinformowało, że musiało zastosować się do sankcji, nałożonych niedawno przez Wielką Brytanię na rosyjskie podmioty, z których niektóre są powiązane z VK.

„Aplikacje te są dystrybuowane przez programistów, których większość jest własnością lub większość jest kontrolowana przez jedną lub więcej stron obłożonych sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii” – powiedział The Verge, rzecznik Apple.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama