Reklama

Technologie

Przewaga NATO. Pierwsza taka strategia w historii

nato wojsko wojna żołnierze ćwiczenia Strong Balkan
Ćwiczenia NATO: Strong Balkan (2023).
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Rozwój technologii kwantowych jest dla NATO okazją do zbudowania strategicznej przewagi nad wrogami. Sojusz chce dysponować innowacyjnymi zdolnościami wojskowymi. Takiej strategii jeszcze nie było. 

Obecnie wiele mówi się o sztucznej inteligencji (AI), lecz nie tylko ta dziedzina prężnie się rozwija. Warto mieć na uwadze postępy w obszarze technologii kwantowych, które – podobnie jak AI – odmienią wiele obszarów naszego życia, na różnych szczeblach (od gospodarki po obronność). Już teraz mówi się o rewolucji w np. analizie i przetwarzaniu danych, informatyce czy kryptologii.

Czytaj też

Reklama

Rewolucja na polu walki?

NATO jest tego świadome, dlatego nie chce pozostawać bierne. Sojusz podkreśla, że technologia kwantowa odmieni pole walki poprzez nieporównywalnie większe możliwości w zakresie m.in. obliczeń, komunikacji, świadomości sytuacyjnej. Jej sprawne wykorzystanie może pozwolić zbudować strategiczną przewagę nad wrogiem

Czytaj też

NATO. Nadchodzi era kwantowa

W związku z tym NATO opracowało i przedstawiło pierwszą w historii strategię kwantową. Jak w wskazano w komunikacie, jej podstawowym celem jest przygotowanie sojuszu do ery kwantowej.

Dokument zatwierdzono przez szefów MSZ państw członkowskich 28 listopada ubiegłego roku. Teraz przedstawiono jej podsumowanie. 

Reklama

Czytaj też

Wsparcie całego ekosystemu

Według strategii, państwa członkowskie mają wspierać rozwój ekosystemu wokół technologii kwantowych w taki sposób, aby szybko dostosowywał się do dynamicznych zmian w rozwoju tej dziedziny. 

„Wymaga to spójnych inwestycji, współpracy między sojusznikami (…), rozwoju i ochrony talentów, większej świadomości oraz wymiany informacji” – czytamy w podsumowaniu.

NATO chce także podnieść bezpieczeństwo własnych rozwiązań, ponieważ – zgodnie z przewidywaniami – staną się one celem wrogich działań.

Czytaj też

Reklama

Zastosowania wojskowe

Państwa członkowskie mają również zidentyfikować najbardziej obiecujące zastosowania wojskowetechnologii kwantowej z myślą o podniesieniu zdolności całego sojuszu. Wyróżniono m.in. kwestię przejścia z dotychczasowych metod szyfrowania na rozwiązania kwantowe, które są znacznie bardziej bezpieczne.

NATO: potrzebne jest przyspieszenie rozwoju

„Sojusznicy muszą pilnie zdynamizować rozwój technologii kwantowych” – podkreśla NATO, odnosząc się do m.in. podwójnego zastosowania omawianych rozwiązań. Zwrócono uwagę, że sektor prywatny prężnie pracuje nad innowacjami w branży i wspólnota powinna angażować się we współpracę z nimi. 

Jednak rozwój nie jest możliwy bez zasobów ludzkich. Osiągnięcie przewagi w dziedzinie technologii kwantowej nie uda się bez dysponowania talentami. A im bardziej branża będzie się rozwijać, tym wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów. 

NATO dba o zasady

NATO nie pomija spraw związanych z odpowiedzialnością. Mówi wprost o konieczności ustanowienia jasnych i klarownych zasad, zwłaszcza w trzech obszarach: prywatności, norm międzynarodowych oraz zrównoważonego rozwoju. Rozwijanie technologii nie może odbywać się kosztem fundamentalnych reguł. 

Czytaj też

Broń obusieczna

Ważnym punktem jest kwestia dotycząca cyberbezpieczeństwa. Sojusz doskonale wie, że rozwiązania kwantowe to broń obusieczna. Z jednej strony pozwala wzmocnić zdolności defensywne, lecz z drugiej daje atakującym silniejsze narzędzia. 

NATO podkreśla, że dzięki innowacjom wspólnota będzie mogła skuteczniej wykrywać i blokować potencjalne incydenty, a także łamać obecnie istniejące zabezpieczenia.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama