Technologie
W Poznaniu stanie komputer kwantowy. Wartość inwestycji to ponad 12 mln euro
Nowy komputer kwantowy zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) i zacznie działać w połowie 2025 roku. Wiadomo o tym nie od dziś, ale to właśnie w środę resort cyfryzacji ogłosił, że będzie współfinansował zakup sprzętu.
Jeden z sześciu pierwszych europejskich komputerów kwantowych trafi do Polski. Pozostałe znajdą się w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji i Włoszech. Całość inwestycji w komputery kwantowe ma opiewać na 100 mln euro, o czym informowała już unijna jednostka EuroHPC JU, zajmująca się rozwojem technologii kwantowych. Pisaliśmy o tym w październiku 2022 roku.
Już wtedy ogłoszono, że finansowanie ma pochodzić w połowie ze środków Unii Europejskiej, a w połowie ze środków przekazanych przez 17 krajów, biorących udział w inicjatywie EuroHPC UJ.
Czytaj też
Komputer kwantowy w Polsce
W środę Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że będzie współfinansować zakup komputera kwantowego EuroQCS-Poland.
Całkowity koszt instalacji komputera kwantowego EuroQCS-Poland to 12,28 mln euro. EuroHPC JU zapewnia połowę tej kwoty oraz 50 proc. kosztów integracji i kosztów operacyjnych maszyny. Drugą połowę sumy zapewni Ministerstwo Cyfryzacji. Instalacja komputera rozpocznie się w połowie 2025 roku.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ocenił, że komputery kwantowe to przyszłość, ponieważ pozwolą na radykalne przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne, optymalizacja procesów czy analiza dużych zbiorów danych.
„Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć. Polska powinna być europejskim liderem rozwijania i wykorzystania tej technologii” - stwierdził.
Z kolei dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, koordynator projektu EuroQCS-Poland podkreślił, że „pierwsza z sześciu zapowiadanych instalacji europejskich komputerów kwantowych EuroHPC zlokalizowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym to najlepszy dowód na to, że jesteśmy w Polsce gotowi i aktywnie uczestniczymy w rozwoju krytycznych oraz przełomowych technologii kwantowych w skali całej Europy”.
„Przyszła infrastruktura komputerów kwantowych w Europie budowana z aktywnym udziałem Polski będzie wspierać rozwój szerokiej gamy zastosowań technologii kwantowych o znaczeniu przemysłowym, naukowym i społecznym Europy, dodając nowe możliwości do istniejącej klasycznej infrastruktury superkomputerowej” - dodał.
Jak podaje resort, maszyna stanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (PCSS), gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą polską sieć naukową PIONIER.
Projekt EuroQCS-Poland to wspólna inicjatywa polskich i europejskich instytucji. PCSS będzie liderem konsorcjum, które zajmie się integracją i rozwojem sprzętu oraz oprogramowania.
Natomiast partnerami projektu są: Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Creotech Instruments S.A. oraz Uniwersytet Litewski.
Pakt Kwantowy
W marcu br. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podpisali Europejską Deklarację dot. Technologii Kwantowych, zwaną także Paktem Kwantowym.
Minister nauki Dariusz Wieczorek ujawnił również plany związane z podpisaniem Paktu Kwantowego. „Będziemy współuczestniczyli w budowie takiego komputera w Ostrawie” – powiedział wtedy szef resortu nauki. „Polska chce być rzeczywiście nie tylko w pierwszej lidze, ale w ekstraklasie, jeżeli chodzi o kwestie związane z technologią kwantową” – zaznaczył.
Docelowo, wszystkie europejskie komputery kwantowe mają być połączone w jedną sieć.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany