Technologie
Do Europy trafią komputery kwantowe. Jeden z nich otrzyma Polska
Jeden z sześciu pierwszych europejskich komputerów kwantowych trafi do Polski. Pozostałe znajdą się w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji i Włoszech. Całość inwestycji w komputery kwantowe ma opiewać na 100 mln euro – poinformowała unijna jednostka EuroHPC JU, zajmująca się rozwojem technologii kwantowych.
Finansowanie ma pochodzić w połowie ze środków Unii Europejskiej, w połowie zaś – ze środków przekazanych przez 17 krajów biorących udział w inicjatywie EuroHPC UJ.
Pierwsze europejskie komputery kwantowe trafią do sześciu państw, w tym do Polski, i zostaną zintegrowane z istniejącą już wcześniej infrastrukturą superkomputerową.
Dostęp do nich mają mieć naukowcy i badacze ze szystkich krajów Europy – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komisję Europejską w związku z inicjatywą.
Czytaj też
Komputery kwantowe odpowiadają na nowe zapotrzebowanie
Opracowane w Europie komputery kwantowe mają odpowiadać na nowe zapotrzebowanie w branży nowych technologii, obejmujące przede wszystkim moc obliczeniową i zdolność rozwiązywania bardzo skomplikowanych problemów, którym do tej pory istniejące technologie nie są w stanie sprostać w zadowalającym czasie. Nawet kompleksowe czynności będą mogły być obsługiwane przez nie w ciągu godzin, nie zaś wielu tygodni czy miesięcy, na co pozwalają obecnie dostępne zasoby.
Europejskie komputery kwantowe mają być wykorzystywane w dziedzinach takich jak medycyna, walka ze zmianami klimatu, logistyka, a także zarządzanie zużyciem energii.
Czytaj też
Kiedy komputer kwantowy trafi do Polski?
Z komunikatu KE dowiadujemy się, że nowe komputery kwantowe trafią do swoich krajów przeznaczenia do końca drugiej połowy 2023 roku.
Ich opracowanie i wykorzystanie ma być zgodne z celami kolejnej tzw. Cyfrowej Dekady ogłoszonej przez UE w końcu 2020 roku. Zakładają one m.in. posiadanie własnego komputera kwantowego przez UE do końca 2025 roku, a także osiągnięcie znacznego zaawansowania w technologiach kwantowych do roku 2030.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany