Reklama

Strona główna

Inwazja Rosji. Ukraina planuje przenieść dane za granicę

Autor. Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter

Ukraina opracowuje plany zabezpieczenia państwowych danych przez ewentualnym przejęciem ich przez Rosję. Jedną z opcji jest przeniesienie serwerów do innego kraju. Wiele państw już zaoferowało swoją pomoc. Jednak to nie takie proste jakby się mogło wydawać.

Reklama

Victor Zhora, zastępca szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), wskazał w rozmowie z agencją Reutera, że Służba planuje – gdy zajdzie taka konieczność – przenieść rządowe dane i serwery poza granice kraju. Kijów chce być gotowy na każdą ewentualność i nie pozwolić na to, aby Rosja przejęła wrażliwe dokumenty i informacje państwowe.

Reklama

Jak przekazał przedstawiciel SSSCIP, plan A zakłada ochronę infrastruktury IT tak długo, jak to tylko możliwe. Przeniesienie danych i serwerów jest rozważane jako plan B lub C.

Ukraina otrzymała już oferty przechowywania jej danych od innych państw. Victor Zhora nie zdradził jednak ich nazw. Podkreślił jedynie, że ze względu na odległość preferowane będzie ulokowanie baz w Europie.

Reklama
Jest wiele opcji. Wszystkie propozycje są mile widziane i warte zastanowienia.
Victor Zhora, zastępca szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy

Czytaj też

To nie takie proste

Warto mieć na uwadze, że przeniesienie serwerów i danych do innego państwa jest obecnie niemożliwe. Wynika to z faktu braku odpowiednich regulacji. W związku z tym, aby zrealizować plan „B lub C” niezbędne są zmiany prawne.

Victor Zhora wyjaśnił, że nawet gdyby ustawodawcy zgodzili się na zniesienie ograniczenia wysyłania ukraińskich danych za granicę i sporządzono protokół do usuwania zasobów IT, nie byłoby to równoznaczne z tym, iż nagle wszystkie lub też większość informacji państwowych lub sprzętu zostanie od razu wysłana do obcego kraju. Instytucje rządowe musiałyby decydować o każdym przypadku z osobna, zastanawiając się czy określone zasoby mogą nadal pozostać w kraju, czy należy ewakuować.

Jednak już teraz, dbając o bezpieczeństwo wrażliwych danych, ukraińskie władze wysyłają sprzęt IT oraz kopie zapasowe w bezpieczniejsze regiony kraju.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama