Reklama

Technologie

Niemowlęta są lepsze od sztucznej inteligencji. Naukowcy przeprowadzili test

niemowlak
Autor. Vanessa Kay/Wikimedia Commons/CC3.0

Niemowlęta posiadają zdolności, którymi nie dysponuje sztuczna inteligencja. Chodzi o m.in. przewidywanie motywacji określonych ludzkich działań oraz zdolności poznawcze. Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego podzielili się wynikami badań.

Reklama

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Nowojorskiego postanowili zbadać, jakie są różnice między procesami poznawczymi człowieka a obliczeniami, na których bazuje sztuczna inteligencja (AI).

Reklama

Wyniki pokazały, że obecnie AI zawiera wiele niedociągnięć oraz obszarów wymagających ulepszenia, aby technologia mogła naprawdę odtwarzać ludzkie zachowania.

„Dorośli, a nawet niemowlęta, są w stanie z łatwością wyciągać wiarygodne wnioski na temat motywacji, które kierują działaniami innych” – cytuje Moirę Dillon (badaczkę zaangażowaną w inicjatywę) serwis „Nextgov”. Dla sztucznej inteligencji to zbyt trudne.

Reklama

Czytaj też

Podstawa inteligencji społecznej

Naukowcy wskazali, że niemowlaki fascynują się innymi ludźmi. Potwierdza to chociażby ich długotrwałe wpatrywanie się w twarze, obserwacja ruchów, czy interakcji z pozostałymi.

Ponadto, są w stanie przypisywać innym ludziom cele i zakładają, że aby je osiągnąć, będą działali racjonalnie. Oznacza to, że zdolność do przewidywania, w tym interpretacji motywacji, jest podstawą ludzkiej inteligencji społecznej.

W tym obszarze, sztucznej inteligencji brakuje elastyczności w analizie różnych kontekstów i sytuacji, które mają wpływ na określone zachowania człowieka.

Czytaj też

Ludzki fenomen

Eksperci postanowili sprawdzić i porównać zdolności niemowląt oraz AI w praktyce. W badanie zaangażowano 11-miesięczne dzieci oraz narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji. Wykorzystano metodę „Baby Intuitions Benchmark”, składającą się z 6 zadań sprawdzających zdroworozsądkową psychologię.

Eksperyment polegał na wyświetlaniu na ekranie – zarówno dzieciom jak i AI – filmów, przedstawiających proste, animowane, przemieszczające się kształty, które miały symulować ludzkie zachowania.

Okazało się, że niemowlęta rozpoznają ludzkie motywacje nawet mając do czynienia z uproszczonymi obrazkami. Przewidują, że podejmowane działania kierowane są na pozór niewidocznymi, ale spójnymi celami. Taki stan rzeczy potwierdza m.in. długość wpatrywania się niemowlaków w określony obszar na ekranie, analiza ich zachowań oraz skupienie.

„Podstawowa wiedza niemowląt jest ograniczona, abstrakcyjna (...) ale jest w stanie uwzględnić każdy kontekst lub kulturę, w której może żyć i rozwijać się” – wskazuje Moira Dillon, cytowana przez „Nextgov”. Sztucznej inteligencji tego brakuje.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama