Reklama

Technologie

Nagroda literacka w rękach…AI. Chiński precedens

Teksty tworzone przez AI wyprą z rynku książki pisane przez ludzi?
Teksty tworzone przez AI wyprą z rynku książki pisane przez ludzi?
Autor. Patrick Tomasso/Unsplash

Powieść napisana przy zastosowaniu sztucznej inteligencji została nagrodzona przez ekspertów. Czy tym samym, światową literaturę czeka rewolucja?

Reklama

Trzy godziny. Tyle czasu zajęło jednemu z chińskich profesorów stworzenie powieści, która praktycznie w całości została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Mowa tu o pomocy AI dotyczącej nie tylko treści książki, ale także ilustracji do niej czy wymyślenia pseudonimu „autora”. Do „napisania” liczącej przeszło 40 tysięcy znaków „Krainy Maszynowych Wspomnień” potrzebne było 66 promptówczytamy na stronie CyberNews.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ocena ekspertów

Książka dostarczona jurorom przez prof. Shen Yanga została wyróżniona w konkursie literackim, organizowanym w chińskiej prowincji Jiangsu przez lokalne stowarzyszenie pisarzy popularno-naukowych. O tytuł najlepszego dzieła rywalizowało ze sobą blisko 200 prac.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu prof. Yang został zachęcony przez jurora Fu Changyi - jedynej osoby wtajemniczonej w to, że będzie to dzieło powstałe przy pomocy sztucznej inteligencji. Z tego grona jedynie jeden ekspert (Xiao Xinghan) uznał, że jest to praca wytworzona przy pomocy sztucznej inteligencji, dodając jednocześnie, że „nie jest to zbyt dobra historia”. Z kolei reszta osób dokonujących oceny - pomimo nagrodzenia tekstu - dodała, że publikacja wymaga „znaczących poprawek”.

Czytaj też

Niepewna przyszłość

Zdaniem wspomnianego Xiao, trudno obecnie przewidzieć, jaka przyszłość może czekać tego typu powieści - z jednej strony mogą one nie znaleźć większego poklasku u czytelników, ale z drugiej - niewykluczone, że będą stanowić realne zagrożenie dla współczesnych pisarzy. W tym wszystkim pozostaje wciąż aktualne pytanie w kwestii praw autorskich i tego, czy przy generowaniu tak długich tekstów nie są one łamane.

Warto tu dodać, że zresztą nie tylko twórcy literatury mogą z dużą dozą niepewności patrzeć w przyszłość. Mowa tu też o aktorach, scenarzystach, reżyserach, itd. Więcej na ten temat mówiliśmy w podcaście „Pułapki Sieci” w rozmowie z red. Łukaszem Adamskim:

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama