Reklama

Technologie

Musk: Modele trenowane przez xAI będą mówić prawdę, a nie bronić poprawności

Autor. Haddad Media / Flickr

Elon Musk, który niedawno poinformował świat o stworzeniu nowej firmy w branży sztucznej inteligencji - xAI, stwierdził, że trenowane przez nią modele będą mówić prawdę, a nie koncentrować się na ochronie poprawności politycznej.

Reklama

Firma xAI została przez Elona Muska założona , aby - jak deklaruje miliarder, będący właścicielem m.in. Tesli, SpaceX i Twittera - "zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata".

Reklama

W piątek, podczas rozmowy w pokoju na Twitterze, Musk zadeklarował, że celem jego nowej firmy jest stworzenie "dobrej silnej sztucznej inteligencji", która będzie "maksymalnie ciekawa i poszukująca prawdy" - relacjonuje serwis Business Insider . Musk potwierdził, że firma będzie konkurować z już obecnymi na rynku graczami, takimi jak Google czy OpenAI, ma także stworzyć sztuczną inteligencję, która będzie po prostu użyteczna.

Wartościowa konkurencja

Zdaniem miliardera, rywalizacja na rynku sztucznej inteligencji jest wartościowym zjawiskiem, które pozwala zapobiec sytuacji monopolizacji rozwoju przez jedną spółkę. Konkurencja zmusza firmy do uczciwości - podkreślił Musk.

Reklama

Jak dodał, jego przedsiębiorstwo jest obecnie w fazie "rzeczywiście embrionalnej", zatem ma dużo do nadrobienia względem już obecnych na rynku rywali.

Wbrew poprawności politycznej

Elon Musk odniósł się także krytycznie do działań firmy OpenAI Samuela Altmana, stojącej za słynnym ChatemGPT.

Jak wskazał Musk, który - o czym warto pamiętać - jest jednym ze współzałożycieli OpenAI (później zrezygnował z działalności w tej firmie), moderacja treści stosowana przez firmę nie jest obiektywna, a skrzywiona pod kątem poprawności politycznej.

Serwis pisze też, że szef Tesli zadeklarował iż chce stworzyć czatbota, który będzie nazywał się TruthGPT (PrawdaGPT) i nie będzie opierał się na ochronie poprawności politycznej, ale będzie mówił ludziom prawdę w odpowiedzi na pytania, które inne czatboty interpretują jako "kontrowersyjne" .

Zdaniem miliardera, trenowanie sztucznej inteligencji w kierunku ochrony poprawności politycznej to "znaczące niebezpieczeństwo". Jak dodał, jego firma pozwoli szkolonym przez siebie modelom mówić to, "w co naprawdę wierzą". Musk oczywiście jest gotowy na krytykę, jak sam przyznał - ale dla niego poszukiwanie prawdy jest wartością nadrzędną, co podkreślał w swoich wypowiedziach.

Prawda narzędziem biznesu

Jak deklaracje Elona Muska na temat poprawności politycznej czatbotów mają się do stosowanych przez niego praktyk w zarządzaniu przejętym niedawno Twitterem? Wielokrotnie już pisaliśmy, że wolność słowa i poszukiwanie prawdy kończą się tam, gdzie zaczyna się krytyka decyzji podejmowanych przez Muska.

Skończyło się to m.in. blokadą kont krytycznych wobec niego dziennikarzy w serwisie Twitter , a także cenzurą na polityczne życzenie rządu Indii - jak dowodzi zachowanie przedsiębiorcy, prawda jest użytecznym narzędziem - zawsze tam, gdzie jest potrzebne jej biznesowe wykorzystanie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama