Polityka i prawo
Jedno złącze ładowarek w całej UE. Parlament zatwierdził przepisy
Parlament Europejski zatwierdził przepisy dotyczące jednolitego złącza ładowarki na obszarze UE dla urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i tablety.
W głosowaniu nad przepisami dotyczącymi wprowadzenia jednolitego złącza ładowarki głosowało 623 europarlamentarzystów. Za opowiedziało się 602, przeciwko było 13, a 8 osób wstrzymało się od głosu.
Do tej pory niemalże każda firma posiadała swoje rozwiązanie. Od jesieni 2024 r. ma się to zmienić i z rynku znikną różniące się końcówkami ładowarki. Standardem stanie się końcówka USB-C. Wyjątkiem będą laptopy, które także zostaną objęte przepisami, lecz w późniejszym czasie - do 40 miesięcy po wejściu w życie regulacji.
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała wprost: „Od jesieni 2024 czas, kiedy musieliśmy walczyć z wieloma różnymi ładowarkami, odejdzie w zapomnienie”. Jej zdaniem nowe przepisy przyczynią się do eliminacji zbędnych kosztów, marnotrawstwa i niedogodności dla użytkowników.
#SingleCharger here we go! Final plenary debate @Europarl_EN today. As of autumn 2024 the time when we had to fight with many different chargers will start becoming a memory of old, strange times of unnecessary costs, waste and inconvenience 🤗 pic.twitter.com/agx8O2Eila
— Margrethe Vestager (@vestager) October 4, 2022
Przed głosowaniem odbyła się dyskusja, podczas której europarlamentarzyści wspólnie wyrażali entuzjazm i zadowolenie z powstania regulacji. Ich zdaniem jednolita ładowarka sprawi, że Europa stanie się bardziej proekologiczna. Wynika to z faktu, że - według szacunków - przyjęte podejście wyeliminuje tony elektroodpadów. A przy tym pozwoli zaoszczędzić miliony euro.
Na sukces wspólnego rynku #UE składa się wiele ważnych elementów. Jednolita ładowarka jest taką ważną cegiełką. Nie było łatwo, ale udało się nam wszystkim. Pomagamy konsumentom i dbamy o środowisko naturalne! @RenewEurope @PL_2050 @vestager pic.twitter.com/gUKPIC7xIw
— Róża Thun (@rozathun) October 4, 2022
Jak informowaliśmy, zmiana ma doprowadzić do wykorzystania ładowarek ponownie, a nie jednorazowo, i tym samym pozwolić na zaoszczędzenie do 250 mln euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek.
Przewiduje się, że zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany