Reklama

Polityka i prawo

Jednolita ładowarka dla wszystkich urządzeń coraz bliżej. Jest zielone światło

Jednolita ładowarka ma być korzystnym rozwiązaniem dla klientów i dla środowiska
Jednolita ładowarka ma być korzystnym rozwiązaniem dla klientów i dla środowiska
Autor. Hal Gatewood/ Unsplash/ Domena publiczna

We wtorek Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego wyraziła zgodę na tymczasowe porozumienie w sprawie tzw. wspólnej ładowarki dla wszystkich urządzeń. Przyjęto ostateczną wersję rozporządzenia w tej sprawie.

Reklama

Od jesieni 2024 roku złącze USB Typu C będzie obligatoryjne dla małych sprzętów elektronicznych (telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki) na terenie Unii Europejskiej – niezależnie od producenta sprzętu. Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań do 40 miesięcy po wejściu w życie regulacji, o czym informowaliśmy już na naszym portalu.

Reklama

Chodzi o to, aby umożliwić używanie jednej ładowarki do wielu sprzętów, a także o ograniczenie elektrośmieci, czyli kabli i ładowarek, które często okazywały się bezużyteczne, gdy wymieniano sprzęt na nowy.

Dodatkowo, szybkość ładowania urządzeń będzie taka sama - dzięki tej samej ładowarce, będzie można tak samo szybko naładować różnego rodzaju sprzęt. Kupujący będą też mogli wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką, czy bez. Ta propozycja ma być w ten sposób korzystna dla klientów i dla środowiska.

Reklama

Jest tymczasowe porozumienie

We wtorek Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego dała „zielone światło” dla tymczasowego porozumienia w sprawie wspólnej ładowarki. Ostateczna wersja rozporządzenia została przyjęta, a kolejnym krokiem jest głosowanie w październiku – obecnie obowiązuje tymczasowa umowa.

Nowe regulacje dotyczące tzw. wspólnej ładowarki są częścią szerszych wysiłków UE, by zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i ułatwić życie klientom.

„Tak” dla ekologii i klientów

Zmiana ma doprowadzić do wykorzystania ładowarek ponownie, a nie jednorazowo (już nie: jedna ładowarka, do jednego rodzaju sprzętu) i zwiększyć oszczędności do 250 mln euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Szacuje się, że zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie.

Po wakacyjnej przerwie Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a jej postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama