Polityka i prawo
Jednolita ładowarka dla wszystkich urządzeń coraz bliżej. Jest zielone światło
We wtorek Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego wyraziła zgodę na tymczasowe porozumienie w sprawie tzw. wspólnej ładowarki dla wszystkich urządzeń. Przyjęto ostateczną wersję rozporządzenia w tej sprawie.
Od jesieni 2024 roku złącze USB Typu C będzie obligatoryjne dla małych sprzętów elektronicznych (telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki) na terenie Unii Europejskiej – niezależnie od producenta sprzętu. Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań do 40 miesięcy po wejściu w życie regulacji, o czym informowaliśmy już na naszym portalu.
Chodzi o to, aby umożliwić używanie jednej ładowarki do wielu sprzętów, a także o ograniczenie elektrośmieci, czyli kabli i ładowarek, które często okazywały się bezużyteczne, gdy wymieniano sprzęt na nowy.
Dodatkowo, szybkość ładowania urządzeń będzie taka sama - dzięki tej samej ładowarce, będzie można tak samo szybko naładować różnego rodzaju sprzęt. Kupujący będą też mogli wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką, czy bez. Ta propozycja ma być w ten sposób korzystna dla klientów i dla środowiska.
Jest tymczasowe porozumienie
We wtorek Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego dała „zielone światło” dla tymczasowego porozumienia w sprawie wspólnej ładowarki. Ostateczna wersja rozporządzenia została przyjęta, a kolejnym krokiem jest głosowanie w październiku – obecnie obowiązuje tymczasowa umowa.
Oklaski na komisji @EP_SingleMarket w pełni uzasadnione. Ostateczna wersja rozporządzenia ws jednolitej ładowarki przyjęta! Reperujemy budżety domowe, chronimy środowisko przed tysiącem elektrośmieci, opróżniamy szuflady ze zbędnych kabli! @RenewEurope @PL_2050 pic.twitter.com/2zYaJKvy0p
— Róża Thun (@rozathun) July 12, 2022
Nowe regulacje dotyczące tzw. wspólnej ładowarki są częścią szerszych wysiłków UE, by zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i ułatwić życie klientom.
„Tak” dla ekologii i klientów
Zmiana ma doprowadzić do wykorzystania ładowarek ponownie, a nie jednorazowo (już nie: jedna ładowarka, do jednego rodzaju sprzętu) i zwiększyć oszczędności do 250 mln euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Szacuje się, że zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie.
Po wakacyjnej przerwie Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a jej postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany