Reklama

Technologie

Internet z kosmosu? Nie tylko od Muska. Konkurencja SpaceX przygotowuje usługę 5G

Autor. Mohamed Hassan / Pixabay

Firma Lynk niebawem zacznie testy łączności komórkowej 5G, która ma być obsługiwana przez satelity umieszczone na orbicie okołoziemskiej. W programie testowym rozpoczynającym się w grudniu, udział weźmie jeden z głównych operatorów telekomunikacyjnych. Oznacza to jedno – Elon Musk ma konkurencję.

Reklama

Serwis Space.com przypomina, że Lynk to firma znacznie mniejsza niż SpaceX należący do Elona Muska, który usługi łączności dostarcza za pomocą satelitów Starlink.

Reklama

Drugi komercyjny satelita

Reklama

W grudniu na orbitę trafi drugi komercyjny satelita firmy Lynk – to właśnie na nim uruchomiona ma zostać testowa wersja usługi łączności komórkowej 5G, która realizowana ma być we współpracy z jednym z wiodących operatorów telekomunikacyjnych. Obecnie nie wiadomo jednak, z którym.

„Ten test zademonstruje możliwość wysyłania sygnału 5G z kosmosu do standardowych urządzeń komórkowych na Ziemi" – wyjaśnia firma Lynk na swojej stronie.

Czytaj też

Elon Musk idzie do celu, konkurencja nie śpi

Space.com podaje, że SpaceX podpisało umowę na obsługę łączności satelitarnej na urządzeniach mobilnych z operatorem T-Mobile.

W przeciwieństwie do Lynka, nie ma jednak zgody na jej uruchomienie od Federalnej Komisji Komunikacji (FCC).

Obie firmy ostro konkurują ze sobą o obsługę łączności dla osób, które mieszkają poza terenami wielkich aglomeracji.

Lynk swoje usługi łączności satelitarnej dla telefonii komórkowej testował już w ubiegłym roku – a obecne wysiłki to tylko nadganianie konkurencji. Dan Dooley – szef Lynka ds. handlowych – twierdzi, że usługi spółki są obecnie aktywnie testowane w 12 krajach na pięciu kontynentach.

Czytaj też

Patent firmy – maszty komórkowe, które mogą znajdować się na orbicie – są według Lynka kompatybilne ze standardowymi urządzeniami 5G dostępnymi w 55 krajach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama