Reklama

Armia i Służby

Małe drony i 5G. Połączenie dające przewagę nad wrogiem

dron USA
Zdjęcie poglądowe
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Amerykańskie koncerny przeprowadziły testy z udziałem małych dronów oraz sieci 5G. Eksperyment pokazał, że połączenie obu technologii daje armii możliwości, których do tej pory nie było. 

Reklama

Koncerny Lockheed Martin i Verizon wykorzystały małe drony, wyposażone w kamery i czujniki do wykrywania częstotliwości, w trakcie testów nowoczesnych technologii. 

Reklama

Drony były połączone z siecią 5G oraz komputerami znajdującymi się w pobliżu, aby wykryć potencjalnych wrogów na polu bitwy z jeszcze większą skutecznością niż w przypadku tradycyjnej konfiguracji. 

Czytaj też

Jak wskazuje Lockheed Martin w komunikacie, dzięki użyciu urządzeń obsługujących 5G można lepiej przechwytywać, a następnie bezpieczniej i szybciej przesyłać dane ISR (intelligence, surveillance and reconnaissance) w celu geolokalizacji celów wojskowych. 

Reklama

„Łącząc zaawansowane komercyjne możliwości 5G z możliwościami wojskowymi (...) pomagamy przełożyć wizję Pentagonu dotyczącą zintegrowanego odstraszania na rzeczywistość” – komentuje testy Dan Rice, wiceprezes programów 5G.MIL w Lockheed Martin. 

Czytaj też

Na konferencji prasowej zaznaczył, że użyta w czasie testów technologia wykryła i zlokalizowała miejsca emisji sygnałów o częstotliwości radiowej, które wrogowie mogliby wykorzystywać do komunikowania się. 

„Informacje, które wykryły drony były transmitowane w czasie rzeczywistym za pomocą sieci 5G” – cytuje przedstawiciela Lockheed Martin serwis Defense One. 

Z kolei Srini Kalapala, jeden z wiceprezesów Verizon, podkreślił, że demonstrując możliwości łączności nowej generacji, „pokazujemy, w jaki sposób 5G i przetwarzanie brzegowe może pomóc Pentagonowi w realizacji strategicznych celów i dalszemu budowaniu zaawansowanych rozwiązań”.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama