Reklama

Technologie

IBM ogłasza nową platformę dostarczającą narzędzia do budowania modeli AI

Fot. Fot. Flickr/CC0 1.0

IBM Watsonx to nowa platforma dostarczająca narzędzia do budowania modeli AI. Czy produkt IBM stanie się realną konkurencją dla platform stworzonych już przez konkurencję?

Podczas konferencji IBMThink, która w tym roku odbywa się w dniach 9-11 maja, firma ogłosiła IBM Watsonx, nową platformę dostarczającą narzędzia do budowania modeli AI. Nowy produkt ma zapewniać dostęp do wstępnie wytrenowanych modeli do generowania kodu komputerowego, tekstu itd.

Czytaj też

"Studio korporacyjne dla twórców AI"

Watsonx.ai, opisane przez IBM zostało jako „studio korporacyjne dla twórców sztucznej inteligencji". Według władz firmy, wspomniane Watsonx ma dawać klientom dostęp do narzędzi, które umożliwią im tworzenie własnych modeli AI oraz dostrajania funkcjonujących modeli do ich własnych danych.

Jak konkretnie ma wyglądać nowy produkt amerykańskiej firmy technologicznej? Na stronie TechCrunch czytamy, że Watsonx.ai posiada siedem wstępnie wytrenowanych modeli, a kilka z nich to modele typu open source.

IBM współpracuje również z Hugging Face, czyli startupem zajmującym się AI. Kooperacja ma pozwolić wykorzystywać zestawy danych i bibliotek opracowanych przez tę drugą spółkę, z kolei IBM ma dostarczyć do Hugging Face oprogramowania do tworzenia sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym.

Wymienione rozwiązania nie są jedynymi nowościami, które szykuje IBM. Firma chwali się także nową ofertą procesorów graficznych w jej chmurze. Procesory mają być zoptymalizowane pod kątem obciążeń wymagających dużej mocy obliczeniowej. W sposób szczególny chodzi tu o modele szkoleniowe.

Nowością jest także IBM Cloud Carbon Calculator, czyli pulpit nawigacyjny, który jest oparty na sztucznej inteligencji. Umożliwia on mierzenie, zarządzanie oraz pomoc przy raportowaniu emisji dwutlenku węgla. Panel powstał we współpracy z Intelem.

Czytaj też

Konkurencja nie śpi

Warto w tym miejscu dodać, że krok, na który decyduje się IBM nie jest krokiem pionierskim. W przypadku Amazona platformą która posiada podobne funkcje, co Watsonx jest SageMaker Studio. Jeśli chodzi o Google to mówimy tu o Vertex AI.

To wszystko pokazuje, że konkurencja w kontekście sztucznej inteligencji jest bardzo silna. Więcej na temat innowacji wprowadzanych przez Google pisaliśmy w tym tekście . Co ciekawe, wśród firm rywalizujących ze sobą są nie tylko wspomniani giganci, ale także mniej znane firmy i start-upy, takie jak np. Cohere czy Anthropic.

Czytaj też

AI i przyszłość

Według wyliczeń IBM , nawet 30 proc. zadań wykonywanych przez człowieka, zostanie zautomatyzowanych w ciągu najbliższych pięciu lat. „AI może nie zastąpić menadżerów, ale menadżerowie używający AI, zastąpią tych, którzy tego nie robią" – skomentował wprost Rob Thomas, dyrektor handlowy IBM podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami. „To naprawdę zmienia sposób, w jaki ludzie pracują" – dodał.

Więcej na temat sztucznej inteligencji i zmian na rynku pracy pisaliśmy m.in. w tym tekście .

/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze