Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja w przeglądarkach. Rywalizacja wchodzi na wyższy poziom

Autor. Fot. KOBU Agency/Unsplash

Sztuczna inteligencja coraz mocniej zasila wyszukiwarki internetowe. Na lidera wprowadzanych innowacji wyrasta Edge, ale nie oznacza to, że konkurencja Microsoftu nie próżnuje.

Reklama

Microsoft Edge ma już narzędzia, które mogą pomóc użytkownikom w pisaniu maili czy generowaniu obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. W najnowszej wersji opisywanej przeglądarki istnieje bowiem możliwość interakcji z chatbotem Bing AI, obsługiwanym przez ChatGPT.

Reklama

Czymś, na co warto zwrócić uwagę jest to, że każda wygenerowana odpowiedź pokaże nam źródła, z których przeglądarka tworzyła tekst. Możliwa też będzie opcja ponownego wygenerowania odpowiedzi, mających posłużyć do uzupełnienia pierwotnie podanego tekstu.

To nie wszystkie nowości. Oczekiwany przez nas tekst może być wygenerowany w trzech stylach: „Bardziej kreatywnym", „bardziej zrównoważonym" oraz „bardziej precyzyjnym". Przeglądarka ma też wbudowany kreator obrazów zasilany przez sztuczną inteligencję.

Reklama

Opisywane opcje są bezpłatne. Funkcjonuje jednak określona liczba „ulepszeń" na miesiąc. Po wyczerpaniu tej puli istnieje możliwość dokupienia pakietu w ramach Microsoft Rewards.

Czytaj też

Konkurencja nie śpi

Innowacje Microsoftu nie oznaczają, że konkurencja pozoste w tyle i nie posiłkuje się sztuczną inteligencją. Jak podaje portal Wired, przykładowo Opera ma dokonywać całkowitego przeprojektowania swojej przeglądarki. Celem zmian jest dopasowanie jej do funkcji generatywnej sztucznej inteligencji. Jak na razie Opera One dostępna jest w wersji testowej.

Warto także wspomnieć o stosunkowo młodej przeglądarce Brave (powstała w 2019 roku). Uruchomiła ona nową funkcję o nazwie Summarizer. Narzędzie, wykorzystując AI, ma udzielać krótkich i bezpośrednich odpowiedzi, które wygeneruje z wyników wyszukiwania. Celem ma być dostarczenie krótkiego przeglądu wiadomości bez konieczności otwierania jakichkolwiek stron internetowych. Źródła mają być podawane poniżej wiadomości.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama