Technologie
Darmowe narzędzia IT. Dostępne w jednym miejscu od OPI
Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował zestaw darmowych narzędzi dla osób, które chcą rozwijać swoje usługi IT lub projekty badawcze. Od teraz są dostępne w jednym miejscu całkowicie za darmo.
Wystarczy wybrać zakładkę „Do pobrania” na stronie opi.org.pl i pobrać narzędzie, które chciałoby się wykorzystać w realizacji we własnej działalności. OPI udostępnił m.in. modele uczenia maszynowego, narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, otwarte zbiory danych naukowych oraz kod źródłowy platformy e- learningowej NAVOICA.
Aby skorzystać z powyższych narzędzi, nie jest wymagane spełnienie żadnych warunków formalnych ani logowanie. Każdy może pobrać udostępnione efekty pracy ekspertów OPI.
Czytaj też
OPI stawia na rozwój społeczeństwa informacyjnego
OPI to nowoczesne centrum technologii informatycznych i sztucznej inteligencji. Motto instytutu brzmi – od informacji do innowacji. OPI wspomaga wdrażanie polityki rządowej w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego oraz wspiera państwo w budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Najbardziej rozpoznawane narzędzia IT instytutu to POL-on, RAD-on, ELA, JSA, OSF, PBN, SEDN i portal e-learningowy NAVOICA.
"Zatrudniamy w OPI bardzo dobrych specjalistów, nie tylko z dziedziny informatyki. Od ponad 30 lat realizujemy z sukcesem projekty IT i wspieramy polską naukę. W tym czasie powstało bardzo dużo produktów. Część z nich właśnie udostępniliśmy na naszej stronie. Postanowiliśmy podzielić się efektami naszej pracy, aby przyspieszyć rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Co ważne, wszystkie udostępnione narzędzia każdy może pobrać całkowicie za darmo. Uznaliśmy, że w interesie nas wszystkich jest dynamiczny rozwój branży IT i środowiska naukowego w Polsce" – stwierdza dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.
Czytaj też
Otwarte narzędzia dla wszystkich
Wśród udostępnionych przez OPI algorytmów znajdują się otwarte narzędzia do przetwarzania języka naturalnego. Oparte są one na REST API i integrują cztery modele językowe. API, opracowane przez ekspertów OPI, umożliwia uczenie się i testowanie własnych programów opartych na rozwiązaniach z zakresu przetwarzania języka naturalnego (ang. Natural Language Processing, NLP). Udostępnione narzędzie jest proste, kompaktowe i gotowe do użycia. Pozwala uniknąć użytkownikom czasochłonnej konfiguracji wielu modeli językowych. Dzięki temu mogą oni szybko i od ręki tworzyć własne, bardziej rozbudowane rozwiązania i aplikacje oparte na już gotowych komponentach.
OPI stawia nie tylko na rozwój branży IT, ale także wspiera polską naukę. W tym celu udostępnił otwarte zbiory danych naukowych. Dotyczą one wielu, różnorodnych projektów naukowych OPI. Skorzystać z nich mogą wszyscy badacze.
/Na podst. informacji prasowej
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany