Reklama

Biznes i Finanse

Narzędzie OPI PIB w oparciu o AI wykryje niedozwolone zapisy w umowach

fot. ThisisEngineering RAEng/ Unsplash
fot. ThisisEngineering RAEng/ Unsplash

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) wygrał konkurs na  opracowanie i wdrożenie narzędzia, które ma pomóc w wykrywaniu niedozwolonych zapisów w umowach. Aplikacja OPI PIB będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI), która zweryfikuje wzory umów, zarówno udostępnione w sieci internetowej, jak i dostarczone przez konsumentów wraz zawiadomieniem składanym do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). 

Narzędzie ma pozwolić ekspertom na szybsze reagowanie na zauważone nieprawidłowości. Konkurs był dwuetapowy – w pierwszym wyłoniono pięć najlepszych projektów, których autorzy dostaną nagrody pieniężne. W drugim etapie najwyżej oceniono narzędzie OPI PIB i zgodnie z regulaminem konkursu, po zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy - uzyska ono budżet na opracowanie i wdrożenie. UOKiK zorganizował konkurs w ramach projektu Artificial Intelligence for Consumer Protection Empowerment, współfinansowanego ze środków UE.

Za pomocą rozwiązania, pracownik UOKiK będzie mógł zweryfikować umowę jeszcze przed wpłynięciem ewentualnej skargi od konsumenta. Dzięki temu z rynku ma zniknąć sporo umów zawierających niedozwolone zapisy, które naruszają prawa konsumenckie.

"Temat jest bardzo ważny i aktualny. Każdy z nas dokonuje zakupów towarów i usług, a niestety często nie mamy czasu, aby sprawdzić zapisy umowy. Teraz sztuczna inteligencja przychodzi nam z pomocą. Dzięki naszemu narzędziu, pracownik UOKiK będzie mógł szybko sprawdzić zapisy umowy, nawet jeszcze przed wpłynięciem ewentualnej skargi od konsumenta" – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). "Sztuczną inteligencję w naszym instytucie wykorzystujemy już m.in. do identyfikowania plagiatów, wspomagania diagnostyki raka prostaty, czy też badania emocji na podstawie tekstów" – dodaje dyrektor OPI PIB.

Czytaj także: Po co nam sztuczna inteligencja? Rożek: „Otwiera drzwi do nowego rozdziału” [WYWIAD]

Pomoc w wykrywaniu naruszeń praw konsumentów

Odbiór narzędzia zaplanowano do końca 2022 roku. Sfinansowane będzie w ramach konkursu UOKiK – Wykonanie oprogramowania wykorzystującego AI do analizy tekstowej wzorców umów stosowanych w obrocie konsumenckim pod kątem wyszukiwania niedozwolonych klauzul we wzorcach umów w relacji B2C.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu Artificial Intelligence for Consumer Protection Empowerment, współfinansowanego ze środków UE. Celem inicjatywy UOKiK ma być przygotowanie narzędzia AI, które mogłoby przyczynić się do zwiększenia efektywności i skuteczności wykrywania potencjalnych naruszeń praw konsumentów. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze