Reklama

Technologie

#CyberMagazyn: Sztuczna inteligencja w życiu studenta i nie tylko. Przydatne strony i aplikacje

Sztuczna inteligencja w życiu studenta i nie tylko. Przydatne strony i aplikacje
Sztuczna inteligencja w życiu studenta i nie tylko. Przydatne strony i aplikacje
Autor. Canva AI/ zdjęcie wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Aplikacje AI to narzędzia, które skrócą czas przygotowywania notatek, podsumowań ze spotkań czy tworzenia prezentacji, czyli wszystkich tych zadań, które wykonuje  wielu z nas w codziennej pracy i na uczelni.

Raena.ai - notatki i wiele więcej

To chyba jedna z najbardziej przydatnych aplikacji dla każdego, kto potrzebuje opanować dany materiał w krotkim czasie - czy to nauka do sesji, czy może nauka nowego języka - jeśli wykorzystujesz do tego notatki, raena.ai może ci pomóc.

Wystarczy zalogować się na stronie raena.ai ,wybierając bezpłatną wersję programu. W podstawowej wersji możemy stworzyć quiz lub podsumowanie notatek, wklejając je do wyznaczonego miejsca lub załączając plik z komputera. W wersji płatnej możemy także wkleić link np. z filmu Youtube. Wygenerowanie quizu, jak i podsumowania jest bardzo proste i szybkie, zwłaszcza jeśli nasz plik nie przekracza ok. 15 stron A4.

Minusem jest brak wersji aplikacji w języku polskim - możemy wybrać sposród angielskiej, niemieckiej czy hiszpańskiej. Na szczęście nie utrudnia to korzystania z funkcji tworzenia quizów oraz podsumowań  w języku polskim. Program najszybciej i najbardziej precyzyjnie odczytuje pliki stworzone w formacie pdf lub doc, ale jest w stanie również odczytać ręczne notatki w języku polskim. W razie złego odczytania słów, polecam wykorzystać najpierw Google Lens do zeskanowania notatek i zmianę na tekst ciągły. 

Reklama

Czytaj też

Pitch.com - prezentacje

Programy i aplikacje do tworzenia prezentacji potrafią być przytłaczające, jeśli weżmiemy pod uwagę setki szablonów i wzorów, z których możemy korzystać. Pitch.com to strona oferująca wygenerowanie prezentacji przy pomocy sztucznej inteligencji. Jak to zrobić? 

Po wejściu na stronę pitch.com, wybierz opcję ”get started for free” i zarejestruj się, używając skrzynki e-mail. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję ”start with AI”. Wtedy, w miejsce czatu wpisz temat prezentacji, którą chcesz stworzyć oraz szczegóły, które chcesz zawrzeć (np. by prezentacja była podpisana twoim imieniem i nazwiskiem). Stworzenie prezentacji zajmuje zazwyczaj około pół minuty. Po tym czasie możemy dostosować czcionkę i kolory slajdów. Pitch.com daje nam ”szkielet” prezentacji jako całości. Na slajdach znajduje się mało tekstu, raczej jedynie słowa kluczowe i grafiki, które możemy zmodyfikować, ale to przydatne narzędzie, które skraca czas tworzenia slajdów.

Jedyny minus: Aplikacja działa najlepiej, jeśli komendy zapisujemy w języku angielskim. W przypadku języka polskiego zdarzają się niewielkie błędy językowe lub niektóre slajdy wymagają dodatkowego tłumaczenia na język polski. Poza funkcją generowania slajdów przez AI, aplikacja zawiera wiele ciekawych funkcji, jak np. dodawanie komentarzy dla współpracowników przy tworzeniu prezentacji w czasie rzeczywistym.

YouTube cover video
Skrót podstawowej funkcjonalności narzędzia Pitch

Czytaj też

Reklama

Chat GPT

Dobrze znany chatbot jest dostępny w wersji przeglądarkowej, jak i w aplikacji. Chat GPT to wielofunkcyjny program komputerowy, pomocny w życiu zawodowym i studenta. Pomoże w  sprawdzeniu napisanego eseju w celu przeredagowania lub usunięcia powtórzeń albo inspiracji do podanych już akapitów tekstu.

Chatbot może też zaproponować pomysły na tytuły, śródtytuły dokumentów lub podsumować te, które wkleimy w miejscu wysyłania wiadomości. Może także przetłumaczyć tekst lub zaplanować listę rzeczy do zrobienia czy też listę zakupów potrzebnych do wskazanych przez nas dań,  jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu.

Spersonalizuj chatbota

Dla wszystkich stałych użytkowników ChatuGPT: w prawym górnym rogu, po zalogowaniu, widnieje kołowy symbol naszego konta. Po kliknięciu na nie, wybierz opcję: ”Dostosuj czatbot ChatGPT”. Wtedy na ekranie pojawią się dwa pytania  z serii instrukcji niestandardowych: 

1. Co czatbot ChatGPT ma o Tobie wiedzieć, aby dostarczać lepszych odpowiedzi? 2. Jak chcesz, aby czatbot ChatGPT odpowiadał?

W pierwszym pytaniu można określić np. naszą profesję lub zajęcie, np.: Jestem studentką studiów dziennikarskich.

W drugim pytaniu można zawrzeć informację o preferencjach względem formułowanych odpowiedzi przez chatbota, np. „Twórz krótsze i zwięzłe odpowiedzi, które nie będą przekraczać 200 słów. Zawsze używaj podpunktów”.

Taka personalizacja aplikacji usprawnia korzystanie z modułu, a otrzymywane odpowiedzi będą trafniejsze i dostosowane do naszych potrzeb.

Czytaj też

Reklama

Bez stresu i strachu

Aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję nie powinny budzić lęku, lecz być postrzegane jako narzędzia wspomagające codzienną pracę. Na przykład, tworzenie prezentacji staje się o wiele bardziej efektywne – sztuczna inteligencja potrafi zasugerować układ slajdów czy zaproponować estetyczne grafiki pasujące do treści.

Taka automatyzacja zadań pozwala skupić się na kreatywnych aspektach pracy, takich jak analiza i efektywne uczenie się, nie marnując czasu na same czynności tworzenia, np. Quizów, co jest czasochłonnych zajęciem. Koniec końców, sztuczna inteligencja nie zastępuje całkowicie naszej pracy oraz procesu uczenia się, ale umożliwia szybsze wykonywanie zadań.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama