Prezydent USA Joe Biden dostrzega potencjał płynący z rozwoju sztucznej inteligencji np. w zakresie walki z chorobami lub skutkami zmiany klimatu, ale także ostrzega przed ryzykiem związanym z AI dla gospodarki, społeczeństwa i bezpieczeństwa narodowego.
Prezydent Biden podzielił się swoimi refleksjami na temat sztucznej inteligencji podczas spotkania z doradcami z prezydenckiej rady doradczej ds. nauki i technologii w Białym Domu.
W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak i na całym świecie, rośnie obawa o to, że sztuczna inteligencja zaczyna wymykać się spod kontroli – przede wszystkim w kontekście oddziaływania jej niekontrolowanego rozwoju na różne sfery życia społecznego, np. poprzez wykorzystanie AI do dezinformacji i manipulacji , czy też na gospodarkę – przez potencjał sztucznej inteligencji związany z automatyzacją pracy i zastępowaniem pracowników przez algorytmy .
Szanse i zagrożenia
„Sztuczna inteligencja może pomóc nam z niektórymi bardzo trudnymi wyzwaniami, jak choroby czy zmiana klimatu" – powiedział Joe Biden podczas spotkania z doradcami. „Mamy jednak obowiązek odnieść się do potencjalnego ryzyka dla naszego społeczeństwa, gospodarki i bezpieczeństwa narodowego " – dodał.
Refleksje Bidena wybrzmiewają niemal dokładnie tydzień po tym, jak szereg naukowców, wynalazców i biznesmenów wraz z Elonem Muskiem podpisało się pod listem otwartym w sprawie zastopowania niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji na pół roku i wypracowaniem regulacji stwarzających dla niego ramy. O liście można przeczytać na łamach naszego serwisu w tym tekście .
Czy AI może być niebezpieczna?
Prezydent Biden, jak pisze serwis Ars Technica , pytany był przez dziennikarzy o to, czy uznaje sztuczną inteligencję za zagrożenie. „To się okaże, tak może być" – odpowiedział przywódca.
Mimo tego, nie odniósł się do możliwości uregulowania AI na poziomie federalnym, odsyłając do obecnie prowadzonej przez jego administrację polityki w tym zakresie.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w USA nie obowiązują żadne regulacje sztucznej inteligencji na poziomie federalnym, a w październiku ub. roku prezydencka administracja opublikowała szereg wytycznych „AI Bill of Rights", które jednak nie stanowią wiążących przepisów prawnych i nie muszą być respektowane przez firmy rozwijające sztuczną inteligencję – to raczej wskazówki na temat tego, jak robić to etycznie i bez szkody dla społeczeństwa.
Negatywna ocena social mediów
Biden wezwał firmy technologiczne do odpowiedzialnego zachowania w kontekście wypuszczania na rynek nowych produktów opartych o sztuczną inteligencję – dodaje serwis. Odniósł się przy tym do mediów społecznościowych, które jego zdaniem stanowią przykład potężnej technologii, która może wywołać szkody, jeśli jest użytkowana bez właściwego zabezpieczenia.
Jak wskazał prezydent, technologie takie (jak social media – red.) mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne użytkowników, ich postrzeganie samych siebie i stosunek do świata, szczególnie wśród młodych ludzi.
Biden podkreślił też swoje stanowisko w odniesieniu do konieczności wprowadzenia federalnych przepisów o ochronie danych osobowych i prywatności, wyrażone wcześniej podczas State of the Union – pisaliśmy o tym tutaj .
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].